Ucho pełne bólu
Kilkudniowy pobyt w luksusowym pensjonacie sprawił, że Martyna poczuła się jak nowo narodzona. Chodzili z Arturem na długie spacery, a popołudniami rozkoszowali się kąpielą w basenie.
Wspaniały nastrój prysł jednak już dwa dni po powrocie, gdy Martynie zaczęło dokuczać uporczywe swędzenie lewego ucha. Szybko zamieniło się w ból. Silny preparat przeciwbólowy pomógł, ale tylko na parę godzin. Następnego dnia bolesne rozpieranie w uchu dokuczało jeszcze bardziej. - Pewnie zatkało się woskowiną - pocieszał żonę Artur. - Idź do laryngologa, bo w takich przypadkach robi się specjalny zabieg. - Rzeczywiście muszę iść, bo nie tylko mnie boli, ale gorzej słyszę - zadecydowała Martyna. Na szczęście do lekarza nie było kolejki. Badanie trwało długo, laryngolog przy pomocy specjalnego wziernika obejrzał przewód słuchowy, a także gardło i nos pacjentki.
- Choruje pani na zapalenie ucha zewnętrznego - stwierdził. - Przypuszczalnie po kąpieli w małżowinie pozostało trochę wody, co sprzyja infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Lekarz dokładnie oczyścił przewód słuchowy, a następnie wypisał receptę na antybiotyk i krople z kortykosteroidami (działają przeciwzapalnie). Ból i obrzęk ustąpiły w ciągu kilkunastu godzin, ale laryngolog przestrzegł pacjentkę, że powinna zastosować specjalne środki ostrożności, by nie dochodziło do kolejnych infekcji.
Jakie są najważniejsze zasady profilaktyki?
- Gdy czyścisz uszy, bądź ostrożna. Uważaj, by nie wkładać zbyt głęboko patyczków, bo właśnie to przyczynia się do podrażnień i toruje drogę bakteriom.
- Przed myciem włosów lub gdy idziesz na basen, wkładaj do uszu zatyczki z wosku. Po kąpieli dokładnie wycieraj uszy. Możesz użyć suszarki do włosów (pamiętaj, że powietrze skierowane do ucha powinno być ciepłe, ale nie gorące).
- Nigdy nie drap wnętrza ucha. Nie próbuj sama usuwać woskowiny.
- Gdy masz katar, delikatnie wydmuchuj nos. Zawsze zatykaj jedną dziurkę, gdy dmuchasz drugą.
- Żuj gumę zawierającą ksylitol (słodzik brzozowy). Ekstrakt brzozy hamuje rozwój bakterii wywołujących zapalenie ucha.
Masz częste infekcje? Zrób test na alergię pokarmową. Mleko, mąka pszenna i cytrusy sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych.
Kiedy do laryngologa?
- Jeśli swędzenie, obrzęk lub ból ucha nasila się, szukaj pomocy u laryngologa. Zgłoś się do niego natychmiast, gdy z twojego ucha sączy się jakaś wydzielina, pojawiły się zawroty głowy albo gdy gorzej słyszysz. Te objawy mogą świadczyć o ostrym stanie zapalnym wymagającym szybkiego leczenia antybiotykami.
- Gdy odczuwasz dolegliwości, nie stosuj na własną rękę żadnych substancji do płukania uszu ani reklamowanych w internecie zabiegów świecowania. W ich konsekwencji może bowiem dojść do nasilenia się stanu zapalnego, a nawet pęknięcia (perforacji) błony bębenkowej.