Ucho pływaka
Gdy często pływasz z głową pod wodą, a nie zabezpieczysz uszu, może dojść do bolesnego zapalenia ucha zewnętrznego.
Jest ono spowodowane nadmiarem wilgoci. Bardzo często cierpią na to dzieci. Schorzenie to jest nazywane uchem pływaka. I choć faktycznie najczęściej dotyka osób nurkujących, do zachorowania może dojść również, gdy długo przebywasz w miejscu o podwyższonej wilgotności i wysokiej temperaturze (np. w saunie).
Przyczyną może być również kąpiel w brudnych zbiornikach wodnych lub pozostawienie wody w uszach np. po myciu głowy. Uszom nie służy też klimatyzacja, a szczególnie częste zmiany temperatury i wilgotności. Zapalenie ucha zewnętrznego zazwyczaj nie jest groźnym schorzeniem, ale lubi wracać. Jeżeli po 24 godzinach nadal odczuwasz ból ucha, albo masz przytłumiony słuch, idź do lekarza.
Niewłaściwe leczenie może spowodować o wiele groźniejsze zapalenie np. ucha środkowego. Dlatego za każdym razem, gdy do uszu dostanie się woda, starannie je osuszaj. Gdy często się kąpiesz z zanurzoną głową, noś zatyczki, które nie tylko zapobiegają dostawaniu się wody do uszu, ale też utrzymują w nich odpowiednią temperaturę.
Jeśli twoje uszy mają częsty kontakt z wodą, stosuj krople, które pozwalają utrzymać odpowiednią wilgotność w przewodach słuchowych, działają przeciwbakteryjnie i ściągająco. Pamiętaj też, że uszy lubią ciepło, dlatego unikaj przeciągów i nagłych zmian temperatur.
Uwaga: Pod wpływem wilgoci wnętrze kanału słuchowego jest rozpulchnione. Namnażają się bakterie i grzyby. Ucho zaczyna boleć (szczególnie podczas jedzenia), piecze i swędzi.