Ukryty cukier
Nie słodzisz herbaty ani kawy, starasz się nie objadać ciastkami… Niby wyeliminowałaś cukier. A tu niespodzianka – on nadal jest w produktach, które zjadasz na co dzień!
Czy wiesz, ile zbędnych słodkości ukrytych jest w popularnych produktach spożywczych, a nawet tych bardzo zdrowych pod hasłem "bez dodatku cukru", "fit" czy "light"? Dopóki nie zaczniesz czytać etykiet i zwracać uwagi na podstępne nazwy na nich zawarte, na pewno nie podejrzewasz, że w twoim ulubionym serku czai się więcej cukru, niż ci się wydaje.
Słodka pułapka
Kiedy słodzisz herbatę, to wiesz, ile cukru jesz. Gdy sięgasz po ciastko, liczysz się z tym, że "pożerasz" puste kalorie. Ale zjadając kanapkę czy płatki śniadaniowe z jogurtem, nie jest to już dla ciebie takie oczywiste.
Nawet nie przyjdzie ci do głowy, że to z pozoru zdrowe śniadanie może być bardzo kaloryczne. Pamiętaj, że wszystko, co smakowe, ma w sobie cukry. No chyba, że stawiasz na płatki owsiane, kukurydziane czy żytnie bez żadnych dodatków.
Nadal wydaje ci się, że unikasz cukru, bo w składzie produktu nie ma sacharozy i wcale nie jest słodki? Często, aby zachować słodki smak, cukier zastępuje się słodzikami i innymi dodatkami do żywności. Są to m.in. aspartam (szkodliwy), mannitol (słodzik pod symbolem E 421), sorbitol (jako dodatek do żywności znajdziesz go pod nazwą E 420) czy sukraloza.
Okazuje się jednak, że ta biała substancja czai się też w różnego rodzaju sosach do makaronów, sałatkowych czy gotowych zupach. Zazwyczaj w towarzystwie sporej ilości soli, aby zrównoważyć smaki.
I tak na każdym kroku, bo kto z nas zagłębia się w treść etykiet i liczy, ile cukru dziennie spożywa? Mniejszość, bo przeciętny człowiek, zjada nawet 19 łyżeczek cukru dziennie, więc raczej nie zwraca na to uwagi.
Nowa ty
Skoro już wiesz, że biała śmierć wygląda niemal z każdej półki, czas szeroko otworzyć oczy. Przede wszystkim wybieraj jak najmniej przetworzone i jak najbardziej naturalne produkty bez żadnych polepszaczy. Zawsze miej pod ręką świeże owoce, które są najzdrowszymi słodyczami. Z suszonymi nie przesadzaj i sprawdzaj, czy nie są dodatkowo dosładzane.
Chcesz polepszyć smak jogurtu lub trochę osłodzić sobie życie? Wybierz łyżeczkę miodu. Szukasz zamienników dla rafinowanego cukru? Na fali są modne: ksylitol, stewia, syrop klonowy czy z agawy. Jednak wokół niektórych z nich też już zdążyły pojawić się kontrowersje, bo część z nich to także produkty wysokoprzetworzone. Z pewnością jednak, gdy będziesz mieć ochotę na słodki deser i przygotujesz go sama w domu, wyjdzie Ci to na zdrowie.
Ile cukru możesz zjeść dziennie?
Bezpieczna dawka to 5 łyżeczek (20 g) dla przeciętnej kobiety o prawidłowej masie ciała, 6 łyżeczek (24 g) dla przeciętnego mężczyzny i 3 łyżeczki (12 g) dla dzieci.
Cukier uzależnia
Chęć na słodkie jedzenie to kwestia przyzwyczajenia. A gdy rezygnujesz z cukru, dopada cię zmęczenie, depresja, bóle głowy i rozdrażnienie. To symptomy odwykowe. Jednak nie można się tym zrażać i trzeba przezwyciężyć ten najgorszy moment. Warto, bo efekty szybko dostrzeżesz: spadek wagi, poprawa stanu cery i włosów, zero kłopotów z pamięcią, zdrowy sen. Nie mówiąc już o twoim zdrowiu.
Czytaj etykiety
Chcesz wiedzieć, ile cukru jest w danym produkcie? Weź pod lupę tabelę wartości odżywczych na opakowaniu. Pospolity cukier to sacharoza, będąca połączeniem fruktozy (cukier owocowy) i glukozy (cukier gronowy). Ale cukrem jest też galaktoza, dekstroza, maltoza, syrop glukozowo-fruktozowy (tego lepiej unikaj, bo powoduje tycie), maltodekstryna, syrop kukurydziany, syrop jęczmienny i wiele innych. Jeśli na etykiecie pojawiają się węglowodany (czyli cukry proste i złożone), to pamiętaj, że 10 g lub więcej oznacza wysoką zawartość.
Ile cukru jest w produktach?
6 łyżeczek - Kubek jogurtu owocowego ok. 200 g może zawierać ponad 24 g cukru.
2 łyżeczki - Średnio tyle cukru znajduje się w 100 ml soku. Ale jak deklarują producenci, pochodzi on z owoców.
1 łyżeczka - Tyle cukru zawiera 100 g pieczywa razowego.
9 łyżeczek - Niewielka miska muesli.
IK