Reklama

Reklama

W PRL-u leczono nim wszystko. Czy naprawdę działa?

Przypisuje się mu niezwykłe właściwości. Miał leczyć groźne choroby płuc: od gruźlicy po zapalenie, podnosić odporność i łagodzić alergie. Czy rzeczywiście tłuszcz z borsuka działa w ten sposób?

Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że tłuszcz z borsuka ma jakiekolwiek lecznicze właściwości, choć prawdopodobnie również nie szkodzi. Dziś nawet najwięksi zwolennicy tego specyfiku unikają słowa "leczy", koncentrując się na składzie (borsucze sadło ma zawierać różne witaminy i kwasy omega) oraz używając sformułowań typu "wspomaga", "może pomóc" itp. Nie brakuje też osób, które zalecają go jako panaceum na wszelkie możliwe dolegliwości.

Choć skuteczność tego specyfiku prawdopodobnie nie przewyższa efektywności placebo, w internecie znajdziemy mnóstwo ofert zarówno z tłuszczem sprowadzanym zza wschodniej granicy, jak i krajowym. Ceny nie należą do niskich i sięgają nawet 60 zł za 100 g.

Reklama

Kupujący muszą się liczyć nie tylko z tym, że "lecznicze właściwości" mogą ograniczać się do siły sugestii, ale również z tym, że kupowany przez nich produkt w ogóle nie jest sadłem borsuczym lub zawiera go niewiele. To łatwy do sfałszowania produkt. Większość osób w ogóle nie wie, jak  on wygląda. Inni próbują ocenić pochodzenie produktu po kolorze (lekko żółtawym) i konsystencji. Jednak te metody mogą okazać się zawodne.

Katarzyna Skrzynecka nominowana jest w plebiscycie Telekamery 2021 w kategorii "Juror". Głosuj online! Głosowanie trwa do 11 lutego.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | borsucze sadło do smarowania | Borsuk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy