Walczysz z kandydozą? Odkwaś organizm!

Grzyby z rodziny Candida mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm. Zmęczenie, zaburzenia odporności, alergie… to tylko niektóre objawy.

Sok z buraków pomoże odkwasić organizm
Sok z buraków pomoże odkwasić organizm123RF/PICSEL

Candida żywi się cukrem. Gdy ma go pod dostatkiem, rośnie jak na drożdżach. Jeśli do tego dorzucisz jej przetworzoną żywność, konserwanty i stres, tworzysz dobry grunt dla grzyba. 

To może być kandydoza

Drożdżaki Candida żyją w organizmie każdego zdrowego człowieka. Problem zaczyna się  w momencie, kiedy Candida  za mocno się rozrasta i staje się dla nas niebezpiecznym grzybem.

Wtedy przedostaje się do przewodu pokarmowego i do innych części, wydziela toksyny, które uszkadzają organizm.

Czas na odkwaszanie

Aby wygrać z Candidą, przede wszystkim trzeba odciąć drożdżaki od wszystkiego, co stanowi dla nich pożywkę, czyli cukru. Najlepiej też zrezygnować z jego zamienników, np. miodu. Organizm zakwaszają także przetwory mączne, chleb, kawa, herbata (z wyjątkiem zielonej), alkohol, wszystkie napoje gazowane, wędliny, sery i przetwory mleczne.

Alkalizująco działają  natomiast wszystkie warzywa i niektóre owoce. Zwłaszcza te pierwsze neutralizują nadmiar kwaśnych produktów przemiany materii. Niezwykle ważne jest także, aby nie łączyć węglowodanów z białkiem w jednym posiłku. W leczeniu kandydozy bardzo pomocna jest kasza jaglana, która odkwasza i oczyszcza organizm z nadmiaru śluzu.

Tu rośnie grzyb

Candidia atakuje najczęściej błony śluzowe przewodu pokarmowego, jamę ustną (na języku i podniebieniu pojawia się biały nalot  o konsystencji zsiadłego mleka)  i gardło, jelito cienkie oraz grube, intymne narządy płciowe, skórę, włosy i paznokcie. Niestety, czasem trudno ją jednoznacznie zdiagnozować, ponieważ jej objawy można także przypisać innym chorobom. Na przykład w obrębie układu oddechowego może doprowadzić do astmy oskrzelowej. O grzybicy mogą też świadczyć nadwrażliwość na mleko i gluten oraz uzależnienie od słodyczy.

Ekstrakt z pestek grejpfruta

Działa na ponad 100 szczepów bakterii, wirusów, pasożytów i grzybów. Na połowę z nich ma skuteczniejszy wpływ niż antybiotyki.      

Czosnek

Zawiera substancje bakteriobójcze i grzybobójcze. Aby nie utracił swoich właściwości, najlepiej jeść go na surowo, np. dodając do dressingów lub pesto.

Olejek z oregano

Według niektórych jest najskuteczniejszym sposobem przeciwko grzybom i pasożytom.  A to dzięki jego bakteriobójczym i grzybobójczym właściwościom.

IK

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas