Reklama

Warto wiedzieć przed wzięciem antybiotyku

Leki te nie są obojętne dla organizmu. Mają wiele skutków ubocznych, a niewłaściwie zażywane mogą nie zadziałać. Tak stosuj kurację, aby pomogły, a nie zaszkodziły.

Bierz antybiotyk zawsze o tej samej porze. Stężenie tego leku musi być utrzymane przez określony czas na stałym poziomie. Dlatego przyjmuj go regularnie w tych samych odstępach czasu. O tym, jak antybiotyk przyjmować, dowiesz się z ulotki dołączonej do leku albo stosuj się do zaleceń lekarza.

Zwykle jest to co 8 lub 12 godzin. Kiedy antybiotyk trzeba wziąć na czczo, odpowiednią dawkę powinnaś zażyć 12 godzin po jedzeniu. Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć przyjąć lek o zaleconej porze, zrób to gdy tylko sobie przypomnisz. Dopiero od tego momentu licz czas do wzięcia kolejnej dawki.

Reklama

Nie łącz go z witaminowymi suplementami diety. Mogą one wchodzić w interakcje z antybiotykiem. Większość z nich sprzyja rozwojowi bakterii (niekoniecznie tych dobrych) i może osłabiać jego działanie. Kurację nimi lepiej rozpocząć po zakończeniu antybiotykoterapii.

Nawet, gdy szybko poczujesz się lepiej, weź go do końca. Jeśli lekarz zalecił antybiotyk przez 10 dni, a po 3-4 dniu odczuwasz wyraźną poprawę samopoczucia, nie przerywaj terapii. Przedwczesne odstawienie leku spowoduje nawrót choroby i niepotrzebnie wydłuży leczenie.

Właściwie stosuj probiotyki. Łykaj je na 2 godziny przed lub 2 godziny po antybiotyku. Wzbogać też dietę o jogurty z dobrymi bakteriami i kiszonki - kapustę i ogórki.

Nie łącz go z nabiałem

Mleko i nabiał uważane są za najlepsze źródło wapnia. Jednak pierwiastek ten może zmniejszyć lub nawet zablokować wchłanianie niektórych leków. Dotyczy to także antybiotyków, głównie tetracykliny, fluorochinolony. Gdy łączymy je z nabiałem, ich wchłanianie zmniejsza się aż o 50 proc. i leczenie staje się mniej skuteczne. Dlatego produkty bogate w wapń jedz nie wcześniej niż 2 godziny po zażyciu antybiotyku.

Zobacz również:

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy