Wielka księga smaków: Rodzynki
Zalety suszonych na słońcu winogron jako pierwsi odkryli starożytni Egipcjanie. Ponad tysiąc lat temu rodzynki trafiły do Europy. Znajdziemy w nich cenne witaminy i związki mineralne.
Składniki rodzynek zapobiegają osteoporozie, wspomagają koncentrację i poprawiają wygląd skóry.
Wyróżnia się kilka rodzajów rodzynek. W naszym kraju najpopularniejsze są te sułtańskie. Choć używamy ich głównie do przyrządzania deserów, świetnie sprawdzą się także jako dodatek do pieczonego mięsa, bigosu, ryb czy czerwonej kapusty.
Słodko-słona sałatka
Seler i ananas (obydwa składniki z puszki) odcedź z zalewy. Twardy żółty ser zetrzyj na tarce lub pokrój w drobną kostkę. Ananasa również pokrój. Wszystkie składniki umieść w misce, a następnie dodaj namoczone i odcedzone rodzynki. Całość wymieszaj z jogurtem i majonezem. Dopraw do smaku.
Kotleciki mielone z dodatkiem rodzynek
Rodzynki zalej wrzątkiem i odstaw na 5 minut. Wodę odlej, a rodzynki odsącz z jej nadmiaru. Cebulę obierz, posiekaj na drobne kawałki i zeszklij na łyżce oleju. Drobiowe mięso mielone, podsmażoną cebulę, jedno surowe jajko i dwie łyżki tartej bułki wymieszaj na jednolitą masę wraz z rodzynkami i przyprawami: solą, pieprzem i natką pietruszki. Z masy formuj płaskie kotleciki, panieruj je w tartej bułce i smaż na silnie rozgrzanym oleju przez dwie minuty z każdej strony. Następnie zmniejsz ogień i smaż jeszcze przez 4-5 minut. Podawaj z surówką.
Które są najzdrowsze?
Rodzynki powinny być miękkie i elastyczne. Te suche i twarde są nieświeże. Ponieważ przyjeżdżają do nas z daleka, konserwuje się je olejami (często nienajlepszej jakości) i dwutlenkiem siarki. Dlatego zawsze warto umyć rodzynki przed ich zjedzeniem.
Im ciemniejsze, tym zdrowsze: mają więcej przeciwutleniaczy, zwłaszcza antocyjanów. Są to bardzo silne związki, które chronią organizm przed starzeniem się, nowotworami, a także chorobami układu krążenia.