Witamina słońca

Wzmacnia mięśnie, kości i odporność. Choć wystarczy spędzać kwadrans dziennie na słońcu, aby zapewnić sobie prawidłowy poziom witaminy D. 90 proc. Polaków cierpi z powodu jej niedoboru.

Filtry przeciwsłoneczne nie blokują syntezy witaminy D w organizmie.
Filtry przeciwsłoneczne nie blokują syntezy witaminy D w organizmie.123RF/PICSEL

Zanim zaczniesz suplementować witaminę D, zrób test. Wystarczy oznaczyć jej poziom we krwi. Badanie zalecane szczególnie jeśli masz nieprawidłowe wyniki poziomu fosforu, wapnia i magnezu, przy osłabieniu i skurczach mięśni, objawach chorób kości, zaburzeniach pracy przytarczyc (gruczołów przytarczycznych), depresji i wysokim ciśnieniu.

Nie rezygnuj z filtrów przeciwsłonecznych. Nie dają 100 proc. zabezpieczenia przed promieniowaniem UV, a tym samym nie blokują produkcji witaminy D w skórze. Dlatego zabezpieczaj skórę i z umiarem wystawiaj się na działanie słońca. Według najnowszych badań przeprowadzonych na australijskich surferach, za duża dawka promieniowania UV prowadzi do dezaktywacji witaminy D.

Dbaj o prawidłową dietę. Dzięki promieniom słonecznym zaspokoisz aż 90 proc. zapotrzebowania organizmu na witaminę D. Pozostałe 10 proc. uzupełnisz, jedząc tłuste ryby morskie (łososia, śledzia, makrelę, tuńczyka), wątróbkę, żółtka jaj, a także mleko i jego przetwory.

Sięgnij po suplementy. Jeśli masz złe wyniki badań krwi, lekarz może zalecić ci kapsułki z witaminą D. Suplementacja jest szczególnie ważna od października do kwietnia.

Nie przedawkuj! Nadmiar witaminy D jest równie szkodliwy jak jej niedobór. Może prowadzić do zakłócenia pracy serca, kamicy nerkowej i pęcherzyka żółciowego.

Co powinno cię zaniepokoić? Brak apetytu, wzmożone pragnienie, nudności, osłabienie, biegunka czy pocenie się. Zanim więc sięgniesz po suplementy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

SHOW 12/2015

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas