Wrastający paznokieć. Jak sobie z nim radzić?

Zaczyna się od lekkiego dyskomfortu, ale z czasem ból może nawet uniemożliwić chodzenie. Sprawdź, jak zapobiegać wrastaniu paznokci i jakie leczenie podjąć, gdy dolegliwość już się pojawiła.

Nie obcinaj paznokci na okrągło
Nie obcinaj paznokci na okrągło123RF/PICSEL

Z roku na rok coraz więcej osób boryka się z tym problemem i choć może się on pojawić niezależnie od wieku i płci, wśród nastolatków stał się obecnie prawdziwą plagą.

Zdarza się, że paznokcie wrastają ze względu na wrodzone predyspozycje, ale najczęściej przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja paznokci: obcinanie "na okrągło", nieostrożne wycinanie skórek, usuwanie zanieczyszczeń spod paznokcia czubkiem nożyczek. Do wrastania paznokcia mogą doprowadzić wszelkie skaleczenia i urazy, ale również noszenie niedopasowanego obuwia, nadwaga, ćwiczenia generujące zbyt duży nacisk na stopę.

Jak zapobiegać?

Podstawą jest prawidłowe obcinanie paznokci i unikanie skaleczeń w obrębie wału okołopaznokciowego.

- Paznokcie obcinamy na prosto, jak od linijki. Narożniki paznokcia powinny być wypuszczone na opuszek palca, a część środkowa powinna być ścięta maksymalnie krótko - zaleca podolog Leszek Lisowski.

Jak leczyć?

Z wrastającym paznokciem nie poradzimy sobie domowymi sposobami. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ z czasem stan będzie się pogarszał, a leczenie będzie coraz trudniejsze i może nawet wymagać ingerencji chirurgicznej. Obecnie dostępnych jest kilka metod walki z tym problemem, niektóre z nich są obarczone dużym ryzykiem nawrotów i komplikacji.

- Niestety w Polsce w dalszym ciągu stosuje się powszechnie zrywanie płytki paznokciowej, które nie przynosi efektów, a wręcz przeciwnie może - prowadzić do dysfunkcji i deformacji palucha. Często jest też stosowana resekcja klinowa części paznokcia wraz z macierzą. Ta metoda powoduje nieodwracalne zmiany w wyglądzie palucha - podkreśla podolog Leszek Lisowski.

Skuteczną i znacznie mniej inwazyjną metodą jest ortonyksja.

- Ortonyksja jest metodą korekcji kształtu i toru wzrostu paznokcia za pomocą klamer. Możemy wyróżnić kilka rodzajów klamer: jedno, dwu, trzy częściowe, klamry drutowe, plastikowe, złote oraz klamrę tytanową. Działanie klamry jest bardzo proste i polega na podniesieniu boku lub boków paznokcia i wyprowadzenie jego pełnej szerokości na opuszek palca - wyjaśnia Leszek Lisowski.

Klamry mogą być z powodzeniem stosowane w większości przypadków, jednak w niektórych sytuacjach nie obejdzie się bez ingerencji chirurgicznej.

- W przypadku gdy wrastanie jest spowodowane nieprawidłową budową palucha czyli przerostem tkanek miękkich okalających paznokieć (wałów okołopaznokciowych), terapia klamrami może nie przynieść zamierzonego efektu. Wykonuje się wtedy zabieg plastyki wałów około paznokciowych palucha. Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tkanek miękkich i przywróceniu palucha do prawidłowego stanu fizjologicznego. Taki zabieg nie powoduje dysfunkcji ani nie niszczy wyglądu palca, co dla pacjentów ma ogromne znacznie - mówi Leszek Lisowski i dodaje: - Statystyka z pracy tą metodą pokazuje, że jej skuteczność jest bardzo wysoka. Pozwala ona trwale zlikwidować problem z zastrzeżeniem, że pacjent stosuje się do zaleceń pozabiegowych.

Aby zapobiec nawrotom, warto zadbać o prawidłową pielęgnację, w odpowiedni sposób skracać paznokcie, zrezygnować z obuwia ze zbyt ciasnymi noskami i chronić stopy przed urazami.

Iza Grelowska

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas