Wypuklina krążka międzykręgowego

Objawia się przewlekłym bólem pleców i drętwieniem nóg. Zwykle ma charakter odwracalny, rehabilitacja pozwala bowiem cofnąć zmiany.

Najbardziej narażony na przeciążenia jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa
Najbardziej narażony na przeciążenia jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa123RF/PICSEL

Przyczyny

Kręgosłup to rusztowanie, na którym opiera się cała górna połowa naszego ciała. Dźwiga jego ciężar i jest poddawany znacznym przeciążeniom. 

Ważnym elementem kręgosłupa jest krążek międzykręgowy. To płaska struktura łącząca kręgi, zbudowana z elastycznego pierścienia włóknistego, który tworzy jego zewnętrzną otoczkę, oraz galaretowatego jądra miażdżystego, znajdującego się w środku. 

Pierścień tworzy elastyczne połączenie, które umożliwia wykonywanie ruchów, a jądro jest amortyzatorem absorbującym przeciążenia. 

Jednak z upływem czasu pierścień włóknisty staje się mniej plastyczny. Jest to związane z naturalnym procesem odwodnienia jego struktury, co w badaniu rezonansu magnetycznego jest opisywane jako: dehydratacja krążka międzykręgowego.

Tak zmieniony staje się kruchy i bardziej podatny na uszkodzenia związane z przeciążeniami. Ponadto jego osłabiona struktura nie jest już w stanie utrzymać jądra miażdżystego na miejscu.

Pod wpływem znacznego obciążenia jest ono "wyciskane" spomiędzy trzonów kręgów i wysuwa się poza obręb krążka międzykręgowego:jeśli nie towarzyszy temu przerwanie ciągłości pierścienia, przesunięcie jest niewielkie i określa się je jako wypuklina krążka międzykręgowego.

W przypadku pęknięcia pierścienia jądro całkowicie wysuwa się na zewnątrz - mamy wtedy do czynienia z przepukliną jądra miażdżystego.

W obu sytuacjach może dojść do ucisku sąsiednich struktur, np. korzenia nerwowego. Takie zmiany są wyrazem rozwijającego się zwyrodnienia kręgosłupa i najczęściej mamy z nimi do czynienia w odcinku lędźwiowym.

Najczęstsze dolegliwości

O chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego świadczą: 

przewlekły ból w dolnej części pleców, który zwykle ma charakter pobolewania z okresowymi zaostrzeniami, związanymi z dźwiganiem, pochylaniem się do przodu, gwałtownym ruchem skrętnym tułowia, ustępującymi po krótkim odpoczynku; 

bóle i drętwienie nóg, szczególnie obejmujące tylko określone fragmenty (np. łydkę, udo, stopę), związane z uciskiem wypuklin na korzenie nerwowe; 

osłabienie mięśni nóg, także o charakterze wybiórczym (np. osłabienie stopy albo kolana).

Rehabilitacja to ważny etap leczenia problemów z kręgosłupem
Rehabilitacja to ważny etap leczenia problemów z kręgosłupem123RF/PICSEL

Postępowanie

Kiedy pojawi się ból kręgosłupa, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Zleci prześwietlenie kręgosłupa, które zwykle jest wystarczającym badaniem, by podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

Wykluczy inne przyczyny bólu okolicy lędźwiowej, wykonując odpowiednie badania, jeśli ból jest uciążliwy, zaleci leki przeciwbólowe, zwykle NLPZ (np. diklofenak, naproksen, ketoprofen) oraz paracetamol z tramadolem.

Uwaga, należy pamiętać, że NLPZ nie powinny być przyjmowane dłużej niż przez 7-10 dni.

Skieruje cię na rehabilitację - zarówno na fizykoterapię o działaniu przeciwbólowym, jak i ćwiczenia poprawiające ruchomość kręgosłupa oraz wzmacniające mięśnie grzbietu - naturalną ochronę kręgosłupa.

Gdy lekarz ma wątpliwości, wypisze ci skierowanie do ortopedy lub neurologa, ten zleci badanie rezonansu magnetycznego, które pozwala określić, czy mamy do czynienia z wypuklinami czy przepuklinami, oraz czy doszło do ucisku na sąsiednie struktury.

Na jego podstawie zdecyduje, czy konieczna jest konsultacja neurochirurga lub neuroortopedy i kwalifikacja do leczenia operacyjnego, czy wystarczy dalsza rehabilitacja i leczenie przeciwbólowe.

Jak dbać o kręgosłup?

Nie podnoś z ziemi przedmiotu w pozycji pochylonej do przodu; przykucnij, weź go w ręce i powoli wstań, starając się zachować możliwie jak najprostszy kręgosłup.

W czasie pracy siedzącej raz na godzinę rób kilka minut przerwy, wykorzystując ją na ćwiczenia rozluźniające.

Zadbaj o wygodną pozycję we śnie, nie przysypiaj w fotelu czy za krótkiej kanapie.

Utrzymuj właściwą wagę. Pamiętaj o wysiłku fizycznym. Najlepszy jest marsz i pływanie. Dopuszcza się jazdę na rowerze, o ile rower pozwala utrzymać ci prostą sylwetkę w czasie jazdy.

Zobacz także:

Renata Przemyk apeluje o pomoc Styl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas