Reklama

Reklama

Wyślij kręgosłup na urlop

Korzystając z lata, masz okazję zrobić coś dobrego dla swoich pleców!

Na co dzień towarzyszy ci stres, brak ci ruchu, bo np. masz siedzącą pracę, a na dodatek śpisz na źle dobranym materacu... To wszystko rujnuje twój kręgosłup! Dlatego w czasie wakacji daj i jemu wypocząć.

Dlaczego kręgosłup boli?

Zużywa się, zwłaszcza z wiekiem, gdy spada ilość mazi stawowej, chroniącej chrząstkę stawów kręgosłupa przed ścieraniem. Wtedy na chrząstce tworzą się wyrośla kostne, które wywołują ból, nasilający się przy ruchu. A wyrośla mogą uciskać na korzenie nerwów wychodzących z kręgosłupa. Jeśli na nerw kulszowy, wtedy dopada rwa.

Nawet drobny uraz może spowodować tzw. wypadnięcie dysku, czyli wysunięcie krążka  międzykręgowego. 

Reklama

Ból bywa efektem osteoporozy, zmniejszającej wytrzymałość kręgów. Mogą się one zapadać nawet przy minimalnym urazie, np. przy wysiadaniu z autobusu!

Przyczyną bólu bywa nieleczony przewlekły stan zapalny, prowadzący do zesztywnienia kręgosłupa i ograniczenia zakresu ruchów.

Jak na wakacjach dbać o plecy?

Korzystaj ze słońca - dzięki niemu wyprodukujesz i zmagazynujesz na zimę utrzymującą kości w zdrowiu witaminę D! Na plaży leż na brzuchu, zwłaszcza jeśli na co dzień dużo się pochylasz. Na miękkim piasku przywrócisz kręgosłupowi fizjologiczne wygięcia i odciążysz podtrzymujące go mięśnie.

Spaceruj, ale nie na wysokich obcasach! Powodują nienaturalne ułożenie kręgosłupa, a spinanie się mu nie służy. Noś wygodne sandały albo sportowe obuwie - chodząc, pobudzisz stabilizujące kręgosłup mięśnie głębokie i poprawisz nawilżenie stawów w jego dolnej części.

Dużo pływaj, a wzmocnisz  mięśnie kręgosłupa. Jeśli zaś nie potrafisz pływać, przynajmniej zanurzaj się w wodzie - to świetny masaż dla mięśni okalających kręgosłup. Poza tym woda odciąża stawy.

Wakacyjne zakupy rozkładaj równomiernie w obu rękach, a najlepiej noś w plecaku. Śpij długo, najlepiej na boku, a gdy się przebudzisz, poprzeciągaj się, zanim wstaniesz z łóżka - to rozciągnie kręgosłup i przygotuje go na nowy dzień.

Unikaj stresu. Napięcie przekłada się na mięśnie podtrzymujące kręgosłup. I zapewniaj mu relaks, np. głęboko oddychając. Pełną piersią wciągaj morską bryzę albo górskie powietrze!

Jeśli musisz odkurzać, skosić trawę czy zadbać o ogródek, co jakiś czas odginaj się do tyłu, przeciągaj, pospaceruj chwilę wyprostowana - kręgosłup odzyska równowagę statyczno-dynamiczną.

Pij dużo wody. To poprawia elastyczność chrząstek stawowych i dysków międzykręgowych oraz odnawia maź stawową.

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły! 

 

Twoje Imperium

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama