WZW C. Możesz nie wiedzieć, że ciebie też to dotyczy
W Polsce jest ok. 200 tys. osób zakażonych wirusem HCV. Większość o tym nie wie. Teraz każdy może się bezpłatnie zbadać!
Pobieranie krwi, zastrzyki, wizyta u dentysty czy kosmetyczki albo akupunktura... Jeśli dojdzie do kontaktu z krwią, możemy się zakazić wirusem HCV. Potem nieświadomie przenosimy go na innych.
Konsekwencje zakażenia
Może ono przechodzić w postać przewlekłą (pWZWC) oraz prowadzić do zwłóknienia i marskości, czyli niewydolności tego narządu. Grozi również pierwotnym rakiem wątroby. Najgroźniejsze jest jednak to, że przewlekłe choroby wątroby mogą przez wiele lat rozwijać się bez żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają się dopiero na późnych etapach choroby.
Czy przed chorobą można się uchronić?
Nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi HCV. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia u siebie i bliskich, należy korzystać z profesjonalnej opieki medycznej i stomatologicznej oraz sprawdzonych gabinetów kosmetycznych.
Ważne jest też, aby jak najwcześniej wiedzieć o zakażeniu. Wszystkie osoby po 40. roku życia, które przed 1993 rokiem przebywały w szpitalu, miały zabiegi chirurgiczne lub były leczone preparatami krwi, powinny przeprowadzić badanie na obecność przeciwciał anty-HCV.
Zbadaj się!
Od października 2018 roku realizowany jest Ogólnopolski Program "Zdrowa wątroba", w ramach którego w wybranych placówkach w całej Polsce można przeprowadzić bezpłatne testy anty-HCV
Konsultacja tekstu: prof. dr hab. n. med. Anna Piekarska, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi.