Zaburzenia miesiączkowania

Opóźnia ci się okres? To może być zapowiedź ciąży, ale czasami zwiastuje również chorobę.

article cover
123RF/PICSEL

Sporadyczne odchylenia długości cyklu miesiączkowego są normą. Zazwyczaj wynikają one z przemęczenia, intensywnego uprawiania sportu lub niedostatku snu.

Jeśli jednak zaburzenia są częste, należy dociec, co jest ich przyczyną. Co może być przyczyną zaburzeń krwawienia? Skąpe i rzadkie menstruacje u kobiet poniżej 40. roku życia są skutkiem zaburzeń hormonalnych lub zespołu policystycznych jajników. Z kolei przyczyną krwawień długich i obfitych bywa niedobór progesteronu w drugiej fazie cyklu lub zbyt wysoki poziom prolaktyny.

Zaburzenia te leczymy najczęściej hormonalnie.

W przypadku kobiet po czterdziestce długie, obfite miesiączki zwykle są wywołane mięśniakami lub łagodnymi guzami macicy. Przyczyną krwawień w trakcie cyklu mogą być stany zapalne narządu rodnego lub nowotwory. Leczenie dobierane jest w tej sytuacji w zależności od podłoża choroby.

Po 45. roku życia zaburzenia okresu mogą pojawiać się jako symptomy perimenopauzy (tj. okresu przed ostatnią miesiączką), gdy jajniki zmniejszają syntezę progesteronu i estrogenu. W związku z tym cykle stają się częściej bezowulacyjne i nieregularne. Jeśli po miesiączce krwawienie nie wystąpi przez rok, oznacza to, że była ona ostatnią w życiu kobiety. Po niej nawet niewielkie plamienie jest nieprawidłowością.

Czy brak krwawienia zawsze zwiastuje coś złego?

1. Gdy kobieta przez kilka cykli obserwuje u siebie całkowicie zatrzymanie miesiączkowania, powinna skonsultować się z lekarzem. Takie efekty dają np. długotrwały stres, nagła i duża utrata masy ciała, przeciągająca się infekcja lub przyjmowanie niektórych leków.

2. Jednak przy braku krwawień miesięcznych można podejrzewać też np. zrosty wewnątrzmaciczne, nieprawidłowości w budowie błony śluzowej macicy, cukrzycę i hiperprolaktynemię.

Pikantna zupa fasolowaStyl.pl
Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas