Zaćma to nie wyrok
To ona najczęściej upośledza wzrok lub nawet go odbiera. Ale można z nią wygrać.
Najczęściej dotyka osoby po pięćdziesiątce. Mgła w oczach po przebudzeniu, trudności z czytaniem i szybko męczący się wzrok, gorsze widzenie z dalszej i bliższej odległości - to typowe objawy zaćmy. Jeśli to brzmi znajomo, nie panikuj, tylko jak najprędzej wybierz się do okulisty.
Usunięcie zaćmy jest prostsze, niż myślisz
Zaćmę na szczęście łatwo zdiagnozować już w początkowym stadium - wystarczy badanie lampą szczelinową i wziernikiem okulistycznym. Nie obawiaj się więc czasochłonnych, nużących badań.
Za skuteczną metodę leczenia uważa się tylko zabieg wszczepienia syntetycznej soczewki. Wykonuje się go już w zaćmie początkowej, jeśli upośledza widzenie.
Zabieg polega na usunięciu zmętniałej siatkówki i nałożeniu sztucznej. Nowoczesna metoda zezwala na wykonanie go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa 20-40 minut, jest bezpieczny i mało inwazyjny. Cięcie jest niewielkie, pacjenci już po kilku godzinach mogą wrócić do domu.
Nazajutrz po operacji obowiązkowo trzeba udać się na wizytę kontrolną u okulisty, który sprawdzi czy wszystko goi się prawidłowo. Lekarz zapisze krople ze sterydami i antybiotyk. Należy zachować bezwzględną higienę podczas podawania leków. Zoperowanego oka nie wolno trzeć, narażać na promienie słoneczne i mocno zaciskać powieki.
Zabieg usunięcia zaćmy jest profilaktyką jaskry - groźnej choroby oczu, która często rozwija się niezależnie od zaćmy.
Co z okularami?
Jeśli wszczepiona soczewka nie skorygowała wady, można nosić okulary sprzed operacji. Gdy wada się zmieniła, nowe okulary dobiera się dopiero, kiedy oko się zagoi - około sześć tygodni po zabiegu.
Zobacz także: