Reklama

Zadbaj o skórę głowy

​Ta ogólnoustrojowa choroba uwarunkowana jest genetycznie. Może przez wiele lat się nie uaktywniać i zaatakować nawet po 50. roku życia. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa stres, infekcje czy zmiany hormonalne. Do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na łuszczycę. Można jednak łagodzić jej objawy, pamiętając, że do tej choroby trzeba podejść holistycznie.

Jak wygląda leczenie? Łuszczyca głowy objawia się swędzącymi łuskami, które mogą występować nie tylko we włosach, ale również rozprzestrzeniać się na twarz i kark. Do tego dochodzi osłabienie i wypadanie kosmyków. 

Podstawą terapii jest leczenie miejscowe. Najpierw trzeba się pozbyć nawarstwiającego naskórka. W tym celu na noc w owłosioną skórę głowy wciera się np. olej salicylowy lub maść salicylową, a potem zawija głowę w folię i ręcznik.  

Kolejnym krokiem jest powstrzymanie stanu zapalnego i zahamowanie procesu nadmiernego łuszczenia. Na tym etapie stosuje się kortykosteroidy, dziegieć, preparaty witaminy D czy cygnolinę. 

Reklama

Prawidłowa pielęgnacja 

Gdy uda się zahamować proces zapalny i wyciszyć zmiany skórne, trzeba zrobić wszystko, aby taki stan utrzymać jak najdłużej. Dlatego na co dzień warto pamiętać o kilku wskazówkach: 

1. Stosuj specjalne szampony do włosów przeciw łuszczycy. Na rynku dostępne są całe linie kosmetyków do tego rodzaju skóry. Warto zwrócić uwagę na produkty zawierające związki mineralne, np. siarki. 

2. Używaj szczotki z naturalnego włosia. Jeśli suszysz pasma suszarką, rób to zimnym powietrzem. 

3. W twoim jadłospisie powinny do - minować warzywa, owoce, produkty zbożowe, tłuste ryby morskie, olej lniany, pestki dyni i orzechy.

Domowy specyfik na zmiany łuszczycowe

1 łyżka oleju lnianego, 1 łyżka sody oczyszczonej.

Połącz ze sobą składniki i nałóż na skórę głowy. Papkę potrzymaj przynajmniej 30 minut, a potem zmyj delikatnym szamponem. W ten sposób poprawisz kondycję skóry głowy i wzmocnisz pasma, będą miękkie i błyszczące.
Zobacz także:

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy