Zapalenie pęcherza? Nie czekaj, działaj
Ból przy oddawaniu moczu spowodowany zapaleniem pęcherza bywa nie do wytrzymania, ale może objawiać się tylko niewielkim pieczeniem. W żadnym przypadku zapalenia pęcherza nie wolno bagatelizować, ale można jemu zapobiegać.
Nieleczone lub niedoleczone zapalenie pęcherza często niepostrzeżenie "przechodzi" na nerki. Najważniejsze jest pozbycie się bakterii wywołujących stan zapalny. W tym celu trzeba jak najwięcej pić, zakwaszać mocz (tak działa sok żurawinowy, witamina C), wyjątkowo dbać o higienę miejsc intymnych i stosować zioła działające antyseptycznie (kąpiele, nasiadówki).
Sok z żurawiny
Pij cztery szklanki soku żurawinowego dziennie lub przyjmuj wyciąg z żurawiny w kapsułkach. Żurawina nie tylko zakwasza mocz (to niekorzystne środowisko dla bakterii), działa też antybakteryjnie. Kuracja żurawinowa powinna trwać do dwóch tygodni. Do posiłków dodawaj czosnek, dziennie zjedz trzy ząbki rozgniecionego czosnku. Również działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Moczopędne napary
W zapaleniu pęcherza pomocne będą ziołowe napary do picia, które usprawnią oddawanie moczu i oczyszczą drogi moczowe. Przygotuj napar z liści porzeczki lub liści brzozy oraz odwar z korzenia pietruszki (starty korzeń gotuj 10 min w 250 ml wody).
Ziołowe nasiadówki
Z rumianku, pędów sosny, skrzypu polnego oraz szałwii lekarskiej przygotuj odwar (po łyżce każdego ziela wrzuć do rondla, zalej jeden litr wody, gotuj 15 min i odstaw do ostygnięcia). Przecedź, przelej do czystej miski i usiądź w ciepłym (ale nie gorącym) odwarze. Pozostań siedem minut.Powtarzaj codziennie do ustąpienia objawów. Ciepła nasiadówka zadziała rozluźniająco, ułatwi oddawanie moczu - nie będzie wtedy tak bolesne.
Unikaj alkoholu, kofeiny i ostrych przypraw
Produkty te podrażnią układ moczowy. Niewskazana jest też mocna herbata. Unikaj cukru pod każdą postacią - sprzyja on chorobotwórczym bakteriom.
Zobacz także: