Reklama

Zatrucie pokarmowe? Latem to częste zjawisko

Jak latem chronić się przed zatruciem pokarmowym? Wystarczy przestrzegać kilka prostych zasad.

W miesiącach letnich, gdy panują wysokie temperatury i żywność szybciej się psuje, łatwiej o zatrucie. W dodatku wyjeżdżamy wtedy na urlopy i często nie jemy w domu, ale w lokalach gastronomicznych, więc ryzyko dodatkowo wzrasta. Jak się chronić przed sensacjami żołądkowymi? 

Uwaga na lody! 

Mają coraz bardziej wymyślne smaki, w upalny dzień trudno się im oprzeć. Ale lepiej nie jeść lodów, które zostały rozmrożone i ponownie zamrożone, bo mogą być w nich pałeczki salmonelli obecne w jajkach, które są składnikiem tradycyjnych lodów.  

Reklama

Jak tego uniknąć? 

Jeśli nie zamierzasz zjeść ich od razu, do domu zanieś je w torbie izotermicznej i przechowuj w temperaturze -18°C. Nie dopuść, by się roztopiły; wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów. Dlatego uważaj na lody kupione od sprzedawcy, który handluje nimi na ulicy, plaży. 

Ciastka z kremem i surowe mięso

Nie jedz latem ciastek pochodzących z niesprawdzonych miejsc, bo źle przygotowane, przechowywane lub stare również stanowią ryzyko zatrucia salmonellą. Unikaj kremów, w których jest jajko. 

Jeśli już je kupujesz, wybierz miejsce, w którym panuje spory ruch (ciastka nie leżą tam długo). Gdy robisz ciasto w domu, pamiętaj, by najpierw zanurzyć jajko we wrzątku - nie dopuścisz do przeniesienia bakterii znajdujących się na skorupce do wnętrza jajka.  

Latem zrezygnuj z tatara z mięsa lub ryb. Unikaj też dań, które nie były poddane solidnej obróbce termicznej, np. krwistych steków. 

Warzywa i owoce

Zawsze myj je dokładnie przed spożyciem, zwłaszcza zielone warzywa liściaste - szpinak, kapustę, sałatę. Każdy liść myj w bieżącej wodzie, a potem osuszaj papierowym ręcznikiem. Pamiętaj, że nie wystarczy myć rąk podczas przygotowywania jedzenia, ale trzeba je także za każdym razem osuszać - bakterie bardzo lubią wilgotne środowisko i łatwo przylegają do wilgotnych dłoni. 

Nawadniane organizmu 

Pij wodę, ale przegotowaną i ostudzoną, nie zaś tę prosto z kranu. Woda mineralna z butelki też ma krótszy okres przydatności, gdy jest bardzo gorąco. 

Najlepiej przelej ją do szklanego naczynia, bo plastikowe butelki, w temperaturze przekraczającej 30°C wydzielają toksyczne związki szkodliwe dla zdrowia, które potem spożywasz z wodą. Unikaj też opakowań wykonanych z aluminium. Gdy jest gorąco, obecny w takich opakowaniach tlenek glinu może niekiedy przenikać do potraw.

Co wtedy jeść i pić?

Oto produkty, po które warto sięgnąć, gdy czujesz mdłości, pobolewania brzucha. 

Jagody 

Zawierają garbniki, są naturalnym lekiem na biegunkę. Pij też odwar z liści jagód. Łyżkę liści jagód zalej szklanką gorącej wody, pod przykryciem doprowadź do wrzenia, gotuj na małym ogniu 5 min. Po ostygnięciu przecedź. Pij trzy razy dziennie po 1/3 szklanki. 

Niesłodzone kakao

Najlepiej, kiedy jest rozpuszczone w wodzie. 

Zioła

Łyżkę ziela rdestu ptasiego zalej wrzącą wodą, odstaw na 15 min, odcedź. Napar pij kilka razy dziennie. 

Zobacz także: 


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy