Zdrową dietą na zawsze przegonisz migreny!
Na bolesne i częste migreny uskarża się co piąta kobieta. Przeczytaj, jak postępować, by pozbyć się bólu.
Wśród produktów, które podnoszą ryzyko wystąpienia uporczywego bólu głowy, należy wymienić wędliny, ryby zimnolubne (np. tuńczyk, makrela i łosoś), sery żółte i pleśniowe, rośliny strączkowe, owoce cytrusowe i czekoladę. Ponadto migrena może wystąpić także u tych, którzy piją dużo kawy i często spożywają alkohol. Lekarze podkreślają, że w diecie antymigrenowej nie chodzi o to, by całkowicie wyeliminować wszystkie te produkty, lecz żeby tak komponować posiłki, by w każdym znalazł się maksymalnie jeden składnik podwyższający ryzyko. Należy też pamiętać, że u tego, kto ma skłonności do migreny, wystąpią one nawet przy niewielkich ilościach tego składnika.
Jadaj lekko, porzuć nałogi!
Co zatem należy jeść? Przede wszystkim potrawy lekkostrawne, czyli chude mięso pieczone i surówki z dodatkiem oliwy z oliwek, która dostarcza kwasów omega-3 zapewniających właściwe funkcjonowanie układu krwionośnego i odpowiednie dokrwienie mózgu. Ponadto w diecie antymigrenowej powinny znaleźć się kasze, makarony razowe i brązowy ryż oraz nabiał w postaci sera biłego, mleka i jajek. Jeżeli chodzi o ryby, najlepsze są gatunki ciepłolubne, np. sum i halibut. Potrawom starajmy się dodawać smaku przyprawami ziołowymi, imbirem, pieprzem cayenne i ostrą papryką. Niewskazane są natomiast gotowe kompozycje przyprawowe i przyprawy w kostkach, gdyż często zawierają one glutaminian sodu i substancje typu E. Dodatkowo trzeba pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. Najlepiej sięgać po niegazowaną wodę mineralną, herbaty ziołowe, domowe kompoty i świeżo wyciskane soki owocowe. Jednak sama dieta to jeszcze nie wszystko.
Aby skutecznie pozbyć się silnych bólów głowy, należy również przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim rozstać się z "ulubionymi" nałogami, czyli rzucić palenie i do minimum ograniczyć spożywanie alkoholu.
Nie zapominaj o posiłkach
Ponadto trzeba pamiętać, żeby nie wychodzić z domu bez śniadania i starać się nie rezygnować z jedzenia w ciągu dnia. Co trzy, cztery godziny zjedzmy więc jakiś nieduży posiłek. To powinno wystarzczyć, żeby poziom cukru we krwi utrzymywał się na odpowiednim poziomie, w związku z czym i migrena nie powinna się pojawić. Ale ważne jest także, żeby nie przebywać w dusznych, nie wentylowanych pomieszczeniach i zadbać o to, by się wysypiać.
Agnieszka Pacuła