Zdrowie zaczyna się od zębów

Chcesz uniknąć nadciśnienia, cukrzycy, chorób krążenia? Wybierz się do… dentysty. To wcale nie żart.

Nie zaniedbuj regularnych wizyt u dentysty
Nie zaniedbuj regularnych wizyt u dentystyPanthermedia© Panthermedia

Badania prowadzone na całym świecie dowodzą, że próchnica i choroby przyzębia są nie tylko problemem zdrowia jamy ustnej, ale mają także niekorzystny wpływ na cały organizm. Aż 17 proc. Polaków cierpi na zaawansowaną paradontozę.

To nie przelewki, bowiem właśnie te osoby zagrożone są rozwojem schorzeń sercowo- naczyniowych. Jak to możliwe? Okazuje się, że gdy chorują zęby lub dziąsła, w naszym organizmie podnosi się poziom białka C-reaktywnego, które zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.

Na szczęście wyleczenie próchnicy lub przyzębia znacznie go obniża. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć wizyt u kardiologa, regularnie myj zęby i raz na rok kontrolnie odwiedzaj dentystę.

Pozbądź się kamienia

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca przebadali 112 osób po zawałach serca okazało się, że nikt z pacjentów nie miał zdrowych zębów. Za to aż 30 proc. z nich było bezzębnych a 41 proc. miało chore dziąsła (paradontozę)!

W większości przypadków paradontoza rozwija się z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej. Towarzyszy jej powstawanie tzw. kieszonek zębowych, w których zbierają się bakterie. Niestety, nie pozostają one tylko w jamie ustnej lecz rozprzestrzeniają się po organizmie. I - jak pokazują badania naukowe - osadzają m.in. w blaszce miażdżycowej.

Produkty przemiany materii tych drobnoustrojów wywołują zaś zapalny proces miażdżycowy, który grozi udarem mózgu oraz zawałem serca. Na szczęście w wielu przypadkach można temu zaradzić.

Zdaniem kardiolog Emily Zu-Yin Chen z Veterans Hospital w Tajpej (która przebadała 102 tys. chorych) usuwanie kamienia nazębnego raz w roku zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 13 proc., a prawdopodobieństwo zawału aż o 24 proc.

Jej badania uzupełniają szwedzcy naukowcy z uniwersytetu w Uppsali. Dowiedli oni, że 11 lub więcej ubytków próchniczych podnosi ryzyko zawału serca aż o 69 proc!

Nie zapraszaj cukrzycy

W ciągu 20 lat Badacze z Mailman School of Public Health przy Uniwersytecie Columbia obserwowali grupę 9 tys. osób. Odkryli, że u tych, które cierpiały na choroby przyzębia doszło do rozwoju cukrzycy typu 2 częściej niż osób o zdrowych dziąsłach lub leczących paradontozę.

Pamięć potrzebuje zębów

Seniorzy, którzy nie mają zębów trzy razy bardziej narażeni są na rozwój demencji niż ich rówieśnicy, mający część uzębienia lub wszystkie zęby. Naukowcy z King’s College London przypuszczają, że stany zapalne, które skutkują utratą zębów mogą niekorzystnie wpływać na mózg. Poza tym, w związku z utratą zębów zmienia się też dieta. To może prowadzić do niedoboru witamin oraz mikroelementów, co źle się odbija na kondycji mózgu.

Świat i Ludzie 22/2012

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas