Żelazne zasady w trosce o życie
Jak często odwiedzasz lekarza? Korzystasz z bezpłatnych badań? Dbasz o właściwą dietę? Sprawdź, jak prosto możesz wpłynąć na stan swojego zdrowia.
Prawie przy każdej możliwej okazji życzysz sobie, swoim bliskim, a nawet obcym ludziom dużo zdrowia. Co cię do tego skłania? Przecież jest tyle cennych rzeczy na tym świecie, których każdy by sobie życzył. Tyle, że cieszyć się dobrym zdrowiem, to tak, jak posiadać najcenniejszy skarb na całym świecie. Choć i tak z jedną drobną różnicą, bo jego wartość jest bezcenna. Zdrowia nie można kupić za żadne pieniądze. Oby mniej było pośród nas głupców, którzy nie doceniając zdrowia, dostrzegli jego faktyczną wartość, dopiero w momencie jego utraty.
Badania podstawowe
Zgodnie z zaleceniami medycznymi poddawanie się badaniom podstawowym jest ważną częścią profilaktyki. Tylko systematyczne wykonywanie tych badań pozwala wykryć ewentualne, rozpoczynające się w organizmie procesy chorobowe. Tym samym pozwala na podjęcie konkretnych kroków, które zahamują lub cofną postępowanie choroby. Bez względu na to, czy choroba rozwija się z uwagi na uwarunkowania genetyczne, posiadane już inne dolegliwości lub wynika z niewłaściwego trybu życia, - badania profilaktyczne umożliwiają podjęcie walki z nią. O czym w takim razie powinieneś pamiętać w trosce o swoje zdrowie?
1. Raz do roku poddaj się badaniom krwi. W podstawowej grupie znajduje się OB, morfologia, poziom glukozy, potasu i sodu. Warto także pomyśleć o badaniach w kierunku prawidłowej czynności wątroby. Istotna jest też analiza moczu, która wykaże stan pracy nerek.
2. Raz do roku warto odwiedzić dentystę i sprawdzić stan swojego uzębienia.
3. Tajemniczo brzmiące badanie EKG, jest zupełnie bezbolesne i wskaże ewentualne nieprawidłowości w pracy Twojego serca. Gdy mowa o układzie krążenia nie można pominąć analizy krwi (1 x na rok) pod kątem zawartości dobrego i "szkodliwego" cholesterolu. Niezbędna jest także stała kontrola ciśnienia tętniczego (min. 1 x na rok).
4. Jeśli nie masz problemu ze wzrokiem, rak na kilka lat odwiedź okulistę. Nie zapominaj także, o co kilkuletniej kontroli RTG - płuca, oraz USG - jama brzuszna.
5. Kobiety muszą regularnie odwiedzać gabinet lekarza ginekologa, zaleca się wykonanie cytologii w ramach profilaktyki raka szyjki macicy - 1 x na rok, oraz badania USG przydatków i piersi. W okresie po 35 roku życia piersi najlepiej kontrolować za pomocą mammografii, 1 x na 2 lata.
6. Mężczyźni nie mogą omijać szerokim łukiem gabinetu lekarza urologa.
7. Bez względu na płeć, nawet, jeśli nie czujesz takiej potrzeby, odwiedź gabinet lekarza internisty jeden raz w roku.
8. Obserwuj swoje ciało i oglądaj skórę. W razie pojawienia się niepokojących symptomów zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zajdzie potrzeba, pokieruje cię na dalszą konsultację
Oprócz podstawowych badań warto korzystać z organizowanych terminowo "akcji", w ramach, których można poddać się badaniom specjalistycznym. Takie badania są bezpłatne i jedyny, koszt, jaki trzeba ponieść w związku z ich wykonaniem, to odrobina czasu i chęci, aby wyjść z domu i udać się do wskazanego punktu wykonywania badań.
Nawet, jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości wskazujących, na to, że określone badania robione bezpłatnie w ramach akcji organizowanej przez twój lub inny ośrodek zdrowia, byłyby konieczne do wykonania, warto z nich skorzystać. Być może twój stan zdrowia ma sobie wiele do zarzucenia, choć ty nie zdajesz sobie z tego sprawy, bo lekceważysz lub nie zauważasz podstawowych objawów choroby. Takie kampanie profilaktyczne organizowane są właśnie dla ludzi takich, jak ty. Takich, którym wydaje się, że są całkowicie zdrowi lub mimo odczuwanych dolegliwości zwlekają z wizytą u specjalisty, bo boją się diagnozy czy długiego oczekiwania na konieczne badania.
Dieta i ruch
Ta wedle angielskiego przysłowia, lepiej uzdrawia niż skalpel. Ale czy musimy sięgać do obcych prawd, aby się o tym przekonać? Dbaj o to, aby w twoim jadłospisie zawsze znajdowały się świeże warzywa i owoce, chude mięsa, świeże zioła, ryby oraz prawidłowa ilość płynów. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się dobrym zdrowiem. Komponując swoje menu zwracaj uwagę na pochodzenie produktów przeznaczonych do spożycia.
Ogranicz, a najlepiej całkowicie zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych. Ale nawet wspaniała dieta nie pozwoli twojemu organizmowi na prawidłowe funkcjonowanie, jeśli nie zadbasz o swoją aktywność fizyczną. Wybierz najwłaściwszy dla siebie rodzaj aktywności. Niekonieczne jest poddawanie się ekstremalnemu wysiłkowi. Pamiętaj, że nawet zwykły spacer lub codzienna gimnastyka w domu mogą zdziałać cuda.
Higiena
Nie zapominaj o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Pamiętaj, że spora grupa zachorowań określana jest chorobami "brudnych rąk". Po kontakcie ze środkami chemicznymi, po korzystaniu z toalety zawsze myj ręce. Nie jedz też nieumytych owoców i warzyw. Dbaj o higienę osobistą.
Ogranicz używki
Straszące na każdym opakowaniu papierosów hasła, że palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca, że zabija, nie są wyssane z palca. Choć producenci takich używek zarabiają krocie na słabości milionów palaczy, jasno i wyraźnie informują, z jakimi konsekwencjami mogą się liczyć ich klienci. Tablice widniejące w marketach z informacją, że alkohol szkodzi zdrowiu, też mają swoje przesłanie. Tylko czy taka kampania działa na tych, którzy i tak palą i za dużo piją? Dobrze wiesz, że nie zawsze.
Dlatego, jeśli nie chcesz należeć do grona osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na nowotwory i choroby układu krążenia unikaj jak ognia papierosów i kaca poalkoholowego. Jeśli palisz lub dużo pijesz pomyśl o zerwaniu z nałogiem. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na poprawę. I jeszcze jedno. Nawet, jeśli kawa jest polecana, jako środek zwalczający wolne rodniki, nie nadużywaj jej. Nadmierne spożycie kawy przyczynia się do powstania stanów chorobowych w układzie pokarmowym i zwiększa ciśnienie tętnicze.
Nie unikaj wiedzy
Nie bój się nadmiaru wiedzy na temat zdrowia! Tylko świadomość pewnych konsekwencji zdrowotnych może czasem cię przecież zmusić do poddania się niektórym analizom. Szukając informacji na interesujące Cię tematy korzystaj z książek, Internetu i publikacji prasowych. Nie puszczaj uchem sprawdzonych porad i zasłyszanych cennych wskazówek zdrowotnych. Tylko twoje otwarcie się na wiedzę dotyczącą zdrowia pozwoli Ci na pełną świadomość, stanu swojego organizmu. Jeśli pojawią się choćby drobne objawy, ty wtedy ich nie przeoczysz.
Nie unikaj białego fartucha
Jeśli nie czujesz się najlepiej albo dręczą cię nawet drobne dolegliwości, nie odwlekaj wizyty u lekarza. Czasem strach przed białym fartuchem i możliwymi badaniami jest nieproporcjonalny do możliwych i niechcianych powikłań, które mogą się pojawić w razie lekceważenia objawów chorobowych.
Choć wiele badań widzisz w świetle niechcianej i nieprzyjemnej ingerencji w Twoje ciało, po prostu musisz się przyzwyczaić do tego, że ich wykonanie jest konieczne. Tylko wtedy będziesz mógł spokojnie powiedzieć, że dbasz o swoje zdrowie. Nie unikasz badań, tym samym zwiększasz długość swojego życia.