Reklama

Reklama

I żyła długo i szczęśliwie...

Wiosna za pasem! To idealny moment, by zrobić mały rachunek sumienia i przypomnieć sobie wszystko to, co możemy zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem.

1. Pozbądź się nałogów

Pomyśl - ile pieniędzy zaoszczędzisz odstawiając papierosy i alkohol? Ile razy w ciągu godziny logujesz się na Facebooku? Pozorne przyjemności tylko ograniczają twoje pole widzenia i ciężko dostrzec wartościowe rzeczy, które cię otaczają. Poza tym - większość uzależnień jest nie tylko nie zdrowa, ale i bardzo kosztowna. Uwolnij się od nich, a znajdziesz i czas, i pieniądze na inne, ciekawe doświadczenia.

2. Wysypiaj się

Średnia długość nocnego snu wynosi 7,5 godzin, przy czym większość spośród stulatków śpi jeszcze dłużej - do 10 godzin. Według badań minimalna dawka snu dla człowieka na dobę to około 7 godzin. Tylko wtedy nasz organizm ma szansę na pełną regenerację. Odpuść sobie obowiązki, które możesz przesunąć w czasie i połóż się wcześniej - im więcej głębokiego snu sobie zarezerwujesz, tym więcej energii zgromadzisz na cały aktywny dzień.

Reklama

3. Rusz się!

Nie musisz od razu kupować drogiego karnetu do najbardziej prestiżowego klubu fitness w mieście, ani wydawać fortuny na nowe adidasy do bieganie (ze specjalną wkładką, o cudotwórczych właściwościach!). Wystarczy, że zaraz po przebudzeniu wykonasz kilka mało forsujących ćwiczeń (brzuszki, skłony, przeciąganie się) nie wstając z łóżka. Pobudzenie układu krążenia po stanie spoczynku wpływa energetyzująco i pozwoli ci się szybciej obudzić. Wyjdź od czasu do czasu na spacer, wysiądź przystanek wcześniej. Jeśli raz wprawisz się w ruch, potem zaczniesz ćwiczyć automatycznie.

4. Wyluzuj!

Większość z nas ma tendencję do przejmowania się rzeczami, na które i tak nie mamy wpływu. Wścibska koleżanka w pracy, nadopiekuńcza teściowa? Postaraj się znaleźć taki sposób, dzięki któremu skutecznie odizolujesz się od toksycznego środowiska. Lubisz słuchać muzyki - zabierz słuchawki do torebki, przeczytaj ulubioną książkę lub gazetę. I nie wymagaj od siebie zbyt dużo. Ty też masz prawo do chwili dla siebie, więc odpręż się, bądź asertywna i naucz się zdrowego egoizmu.

5. Jedz zdrowo

Jeśli żyjesz w ciągłym biegu, nigdy na nic nie masz czasu, to prędzej czy później dopadną cię dramatyczne w skutkach konsekwencje złej diety. Wygospodaruj czas na przygotowanie posiłku, który zabierzesz ze sobą do pracy. Wystarczy, że przygotujesz coś zdrowego raz na trzy dni, a dzięki temu będziesz miała gwarancję świeżego, zdrowego obiadu codziennie. Jedz różnorodnie - nie żałuj sobie warzyw i owoców, ogranicz budki z fast foodem i pij dużo wody. Pamiętaj, że jesteś tym, co jesz. Odpowiednia dawka niezbędnych substancji odżywczych uchroni cię przed chorobami i zadba o twoją formę bez względu na wiek.

6. Czerp radość z bliskości

Jesteś zbyt zmęczona pracą, rodziną - jednym słowem - ogarnianiem rzeczywistości? Straciłaś ochotę na seks, dodatkowo wiesz, że to już nie to samo co kiedyś? Daj sobie trochę czasu - zacznijcie od drobnych kroków, by od nowa zregenerować swoją intymność. Delikatne pieszczoty, czułe gesty, wieczory w objęciach mają zbawienny wpływ na układ nerwowy. Nie zorientujesz się, a z czasem będziesz pragnęła jeszcze więcej! Warto pamiętać, że seks to jedna z najlepszych aktywności, jaką człowiek może sobie zaserwować całkiem bezinteresownie...

7. Myśl pozytywnie

W życiu najczęściej sprawdza się powiedzenie, że "jeżeli człowiek tak myśli, to tak się dzieje". Jeśli często rysujesz w swojej wyobraźni czarne scenariusze (o spotkaniu z szefem, negatywnym wyniku egzaminu lub kłopotach w urzędzie) obstawiamy 95 % szans, że właśnie tak się stanie. Jeśli czeka cię trudna konfrontacja - nastrój się pozytywnie! Zamiast zadręczać się - pomyśl o tym, w jaki sposób będziesz świętować swój sukces. Im więcej pozytywnych myśli, tym bardziej spokojna będziesz, a wygrane będą w zasięgu twojej ręki.


8. Znajdź przyjaciół

I odizoluj się od toksycznych ludzi. Emocjonalne wampiry skutecznie pozbawią cię energii i siły do działania - zdominują twoje życie. Często również otaczamy się ludźmi, którzy obniżają (czasami nieświadomie) naszą samoocenę. Spróbuj znaleźć źródło swoich niepowodzeń w kontaktach międzyludzkich i staraj się przebywać wśród życzliwych i szczerych osób. To jeden z najlepszych kapitałów na życie!

9. Spróbuj jogi!

Weź przykład z mistrzów jogi! To oni najczęściej dożywają sędziwego wieku. Asany to nie tylko sprawność ciała, ale także harmonia duszy i umysłu, dzięki którym nabieramy dystansu do problemów. Do ćwiczeń nie potrzebujesz specjalnych warunków - wystarczy luźny dres, mata i spokój. Gwarantujemy, że po wykonaniu serii najprostszych asan poczujesz się lepiej w swoim własnym ciele.

10. Wyprowadź się na wieś

Lub po prostu znajdź sposób, by częściej obcować z naturą. Wyjazd za miasto, spacer po lesie, słuchanie szumu wiatru w konarach drzew lub zabawa z pupilem na świeżym powietrzu zregeneruje twój umysł i ciało. Znajdź miejsce na swój własny ogródek, w którym będziesz hodować ekologiczne produkty bez nawozów i ciesz się każdym plonem. To przede wszystkim kolejna porcja zdrowia, ale też wielka satysfakcja, która z pewnością doda ci skrzydeł!

11. Pasja

"Nie masz na nic czasu? Znajdź sobie dodatkowe zajęcie!" Tak brzmi motto tygrysów zainteresowań. Jeżeli twoja praca zawodowa cię nuży, znajdź inną dziedzinę, w której będziesz się realizować. Poczucie spełnienia to najlepsza droga do rozwoju swojej osobowości. Robienie w życiu rzeczy, które się kocha pobudzają naszą motywację do życia i podnoszą naszą samoocenę. Więc - do dzieła!

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: forma | zdrowie | ćwiczenia | wiosna | zdrowe jedzenie | aktywność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy