Zespół cieśni nadgarstka
Czujesz drętwienie i mrowienie dłoni lub palców? Nie możesz utrzymać przedmiotów? Spokojnie, to się leczy, ale reagować trzeba od razu.
Schorzenie to powstaje na skutek intensywnego i długiego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie kanałem w nadgarstku. Najpierw pojawia się nieprzyjemne uczucie mrowienia w nadgarstku i w palcach (oprócz palca małego, którego mrowienie nigdy nie dotyczy), w miarę rozwoju choroby postępuje osłabienie chwytu i brak możliwości zaciśnięcia ręki w pięść.
Początkowo objawy występują zwykle w nocy. Dlatego często chory po przebudzeniu, odczuwając mrowienie w ręku, ignoruje je, tłumacząc to nieprawidłowym ułożeniem podczas snu. Potem dolegliwości się nasilają i nocą nie dają już spać. Ból zaczyna dokuczać także podczas czynności wykonywanych przy zgięciu nadgarstka - jak kierowanie samochodem, mycie naczyń czy jedzenie.
Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka może być reumatoidalne zapalenie stawów, ale coraz częściej występuje ono w wyniku częstego i długotrwałego używania myszki i klawiatury komputerowej. Ponieważ na początku choroby zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne, ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. Niekiedy do cofnięcia się objawów wystarczą regularnie wykonywane ćwiczenia, leczenie farmakologiczne i nieużywanie chorej ręki.
Jednak na zaawansowanym etapie choroby jedynym wyjściem staje się operacja. Przeprowadza się ją w znieczuleniu, wykonując nacięcie w okolicy nerwu. Jest to tzw. operacja otwarta. Zabieg można także wykonać techniką endoskopową lub otwartą małoinwazyjną. Poprawa po zabiegu zależy od stopnia uszkodzenia nerwu, ale zwykle następuje po około 6 tygodniach.
Jak zapobiegać chorobie?
- Unikaj soli, cukru i wysokoprzetworzonej żywności - nadmiar zgromadzonej w organizmie wody powiększa ucisk i ból nadgarstka.
- Jeśli cierpisz na RZS, przestrzegaj diety bogatej w ryby, orzechy i oliwę. Staraj się też utrzymywać prawidłową wagę.
- Na co dzień pamiętaj, aby nie obciążać zanadto nadgarstków.
Zobacz także: