Zespoł zmrożonego barku. Co przyniesie ulgę?

Nazwa tej choroby nie ma nic wspólnego z temperaturą. Oznacza stan zapalny, powodujący ból i sztywność stawu. Choroba trwa zwykle kilka miesięcy i ma trzy fazy.

Ból barku może promieniować wzdłuż całego ramienia
Ból barku może promieniować wzdłuż całego ramienia123RF/PICSEL

Najpierw jest tzw. faza zamrażania - bark boli głównie w nocy i w trakcie ruszania nim. Ból jest rwący i promieniuje wzdłuż ramienia. Ogranicza ruchomość stawu. W drugim etapie, w tzw. fazie sztywnienia, bark przestaje boleć, ale jest zesztywniały, a możliwość ruchu ręką - mocno ograniczona. Trzecia to faza topnienia lub rozmarzania. Sztywność ustępuje, stopniowo wraca ruchomość barku, choroba się wycofuje. O leczeniu i planie rehabilitacji decyduje lekarz, ale możesz się też wspomóc domowymi sposobami.

W fazie bólu

Na noc zażyj lek przeciwbólowy - np. z ibuprofenem, diklofenakiem, ketoprofenem. Wcześniej jednak sprawdź w ulotce leku, czy nie masz przeciwwskazań do jego zastosowania (nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca, choroby wrzodowej żołądka).

  • Smaruj bark żelem lub maścią przeciwbólową

Możesz użyć gotowych środków z apteki, np. z ibuprofenem, diklofenakiem lub zrobić własną maść: 3/4 szklanki gęsiego smalcu stop w garnku i przecedź przez sito. Przestudź. Dodaj po 5 kropli olejku kamforowego, miętowego i lawendowego. Wymieszaj. Przelej do słoiczka i zostaw do zastygnięcia. Przechowuj w lodówce.

  • Jedz pastę z miodu i kurkumy

Do szklanki płynnego miodu dodaj łyżkę sproszkowanej kurkumy. Wymieszaj. Łyżkę pasty jedz codziennie rano, na czczo.

  • Nie śpij na boku

Najlepsza pozycja to spanie na plecach z jaśkiem ułożonym na brzuchu. Obejmując poduszkę pozwolisz, aby ramiona odpoczęły w stabilnej pozycji.

Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne
Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne123RF/PICSEL

W fazie sztywności

  • Jak najwięcej ćwicz

Najlepiej po przebudzeniu, ale też w ciągu dnia. To rozrusza zesztywniały bark i poszerzyć zakres ruchu (przykładowe ćwiczenia w ramce poniżej).

  • Pij odwar z kory wierzby

Czubatą łyżkę suszu zalej szklanką wody i gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut. Następnie odstaw do zaparzenia na 15 minut i przecedź. Pij po 1/3 szklanki 3 razy dziennie. Rób to do momentu, aż poczujesz, że sztywność ustępuje. Pomaga też czarny sezam. Działa przeciwzapalnie i łagodzi ból stawów. Warto więc włączyć go do codziennej diety. Łyżeczkę całych lub świeżo mielonych ziaren dodawaj do sałatek, zup , sosów, kefiru albo owocowo-warzywnych koktajli. Możesz też przygotować leczniczą miksturę - 1,5 łyżeczki nasion zalej szklanką letniej wody i odstaw n a noc . Wypij rano, najlepiej na czczo.

  • Rano i wieczorem weź rozluźniający prysznic

Skieruj na bark strumień ciepłej wody i pozostań pod prysznicem ok. 3-5 minut. W tym czasie zmieniaj nasilenie strumienia wody, aby był raz silniejszy, raz słabszy. Po prysznicu użyj tej domowej maści: 3 ząbki czosnku przeciśnij przez praskę i wymieszaj z 1/4 szklanki oliwy z oliwek. Wetrzyj w chory bark. Choć może ci się wydawać, że noszenie temblaka czy ortezy obręczy barkowej pomoże, to w rzeczywistości zwykle przynosi odwrotny efekt - może nasilić sztywnienie.

Madera: Wyspa wielu kolorówInteria.tv
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas