Zioła, które leczą

Wierzysz w tradycyjne receptury? I słusznie! Nasze babcie znały naprawdę skuteczne sposoby na różne uciążliwe schorzenia. Sprawdź, które zioła mogą być alternatywą dla leków.

Napary z roślin zwalczają wiele dolegliwości
Napary z roślin zwalczają wiele dolegliwości123RF/PICSEL

Na stawy estragon

A dokładniej ocet estragonowy. Jak go zrobić? Do słoika z octem (może być winny lub jabłkowy) włóż kilka gałązek świeżego estragonu i wciśnij pół cytryny. Odstaw na 10 dni. Nacieranie tą miksturą bolących miejsc przynosi ulgę i zmniejsza obrzęk. Ocet estragonowy poprawia też trawienie, pomaga zwalczyć trądzik i grzybicę.

Na rany krwawnik

Swoją nazwę zawdzięcza właściwościom przeciwkrwotocznym. Stosowany zewnętrznie (okłady z wywaru) dezynfekuje rany i przyspiesza ich gojenie. Krwawnik można też pić. Pomaga usuwać szkodliwe produkty przemiany materii i pobudza apetyt. Ważne, aby zawsze stosować go z umiarem!

Na zatrucie pokarmowe piołun

Wywar z tego ziela radzi sobie nawet z bardzo poważnymi zaburzeniami trawiennymi. Działa odkażająco (zwalcza także pasożyty), zwiększa funkcje wydalnicze, a także poprawia apetyt. Pomaga też przy bolesnych miesiączkach, kamicy żółciowej i zaburzeniach wydzielania żółci oraz chorobach skóry.

Na pęcherz cząber

Ma działanie przeciwzapalne i moczopędne, jest więc pomocny w infekcjach układu moczowego. Ale wywar z cząbru warto pić także przy dolegliwościach gastrycznych. Pomaga przyswajać pokarm, zapobiega wzdęciom, wykazuje działanie przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zwalcza też wiele bakterii chorobotwórczych i grzybów.

Na kaszel bratek

Dzięki działaniu wykrztuśnemu wywar z fiołka trójbarwnego wspomaga leczenie chorób płuc i oskrzeli. Jest także sprzymierzeńcem w walce z chorobami skóry (np. egzema, trądzik). Pomaga zarówno picie naparu, jak też robione z niego okłady.

Na opryszczkę melisa

Zapewne znasz jej właściwości uspokajające i nasenne. Melisa ma jednak szersze zastosowanie. Okład zrobiony z wywaru pomaga zwalczyć opryszczkę - zioło ma działanie antybakteryjne i antywirusowe.

Na zmęczenie miłorząb

Warto zaopatrzyć się w preparaty z wyciągiem z tej rośliny, gdy zależy nam na poprawie koncentracji i sprawności intelektualnej. Miłorząb wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i tym samym pomaga dotlenić mózg. Poprawia też krążenie w kończynach, rozwiązując problem drętwienia, skurczów i uczucia zimna.

Na wzmocnienie skrzyp

Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Suplementy z wyciągiem ze skrzypu bardzo służą naszej urodzie. Przez działanie moczopędne oczyszczają organizm z toksyn, a także wzmacniają włosy i paznokcie.

Na wzrok borówka

Zarówno świeże owoce jak też przetwory wspomagają leczenie schorzeń siatkówki. Ponadto regulują procesy trawienne (skuteczne i przy biegunkach, i przy zaparciach). Suszone owoce działają przeciwgorączkowo i antyseptycznie, a napary łagodzą stany zapalne układu moczowego.

Na wątrobę mięta

Wywar wypijany po posiłkach to dobra kuracja wspomagająca przy schorzeniach wątroby (także w okresie rekonwalescencji po przebytym zapaleniu wątroby), dróg żółciowych, kamicy żółciowej i żółtaczce. Z kolei olejek miętowy można stosować miejscowo w razie bólu mięśniowego.

Na ból zęba rumianek

Jego koszyczki działają łagodząco, uspokajająco i antyseptycznie. Pomoże ci zarówno zrobienie kompresu i przyłożenie go w bolące miejsce, jak też płukanie jamy ustnej. Druga metoda rozwiązuje problem zapalenia dziąseł.

SHOW 24/2015

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas