Zioła mogą być groźne!

Często myślimy, że rośliny lekarz rodzinny lecznicze, skoro są naturalne, mogą nam tylko pomóc. To jednak mit. Nawet te popularne czasem szkodzą!

Uważaj na niektóre zioła. Mogą być bardzo niebezpieczne
Uważaj na niektóre zioła. Mogą być bardzo niebezpieczne123RF/PICSEL

Są zioła, bez których trudno się obejść, np. rumianek czy krwawnik. Warto pamiętać, że tak samo jak leki można je przedawkować i że mogą one nam przynieść więcej szkody niż pożytku.

Niebezpieczny tandem - dziurawiec i słońce

Napary z tego ziela często popija się przy niestrawności albo obniżonym nastroju. Jednak uważaj, bo w nadmiarze może nawet podrażnić śluzówkę układu pokarmowego. To jednak nie wszystko. Picie naparów z dziurawca w lecie, może uwrażliwiać skórę na działanie promieni słonecznych, prowokując reakcje uczuleniowe, przyspieszając tworzenie się poparzeń. Co gorsza, często prowadzi do powstawania nieładnych plam i przebarwień. Pamiętaj też, by nigdy na własną rękę nie łączyć preparatów z dziurawcem z lekami przeciwbólowymi i przeciwmigrenowymi - to bowiem może powodować niebezpieczny wzrost ciśnienia tętniczego, gorączkę oraz stany niepokoju i bezsenności.

Niepozorna konwalia może zabić!

Napary z liści i kwiatów konwalii wzmacniają serce, wyrównują jego pracę, zwiększają siłę skurczów. Są silnym lekiem, który stosuje się przy napadach kołatania serca i skłonnościach do obrzęków. Cała roślina zawiera sporą dawkę glikozydów nasercowych. Jeśli wypijesz zbyt dużo naparu z niej lub połączysz go z lekami pobudzającymi pracę serca, możesz sobie bardzo zaszkodzić. Zatrucie nimi powoduje wiele dolegliwości począwszy od nudności, wymiotów, biegunek, poprzez zaburzenia widzenia (w tym widzenia barw), aż po migotanie przedsionków serca, które może być zagrożeniem dla życia.

Lukrecja osłabia działanie antykoncepcji

Pomaga przy zaburzeniach trawienia, wrzodach żołądka i dwunastnicy, wspomaga wątrobę, łagodzi nadwrażliwość jelit, usuwa wzdęcia i pomaga regulować cykle miesiączkowe oraz koi objawy menopauzy. Jest też świetnym środkiem wykrztuśnym, dlatego napary i odwary z lukrecji stosuje się przy infekcjach. Zioło jednak zawiera dużo glicyryzyny, która wpływa na układ hormonalny. Z tego powodu zażywanie go w nadmiarze może zaburzyć działanie hormonalnej terapii zastępczej lub środków antykoncepcyjnych.

Miłorząb japoński zmniejsza krzepliwość krwi

Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów, bioflawonów, steroidów i hydroksykwasów, zapobiega zakrzepom krwi, poprawia pamięć i obniża poziom cholesterolu we krwi. Jednak nigdy nie pij herbatek ani nie zażywaj preparatów z miłorzębem, jeśli bierzesz leki rozrzedzające krew - z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna), warfaryną, heparyną. Zioło to ma podobne działanie, więc połączone z nimi może doprowadzić do krwotoków.

Trujący krwawnik

Stosowany często, by pobudzić trawienie, zapobiec krwotokom (np. obfitym miesiączkom). Jednak zbyt dużo naparu z krwawnika może prowadzić do poważnego zatrucia: wywołać bóle głowy, wymioty, biegunki, pojawienie się zimnych potów.


25/2016 Na Żywo

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas