Reklama

Reklama

​Ziołowe SOS na zatrucia pokarmowe

Upał, podróż i posiłki w przygodnych miejscach, albo przyrządzone własnoręcznie, ale niewłaściwie przechowywane w trasie - to najczęstszy scenariusz letnich zatruć pokarmowych. Przygody, której nikt nie chciałby wpisać w wakacyjny plan, ale niejednemu się przydarzyła. Nie jedź w ciemno, lepiej się ubezpiecz. Tym razem w zioła, które pomogą maksymalnie ograniczyć przykre konsekwencje zatruć pokarmowych. Co wrzucić do walizki?

Kiedy dopada nas bolączka chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu. Jakikolwiek będzie scenariusz zatrucia, czy pojawią się wymioty, mdłości, ból i dyskomfort jelit, albo biegunka, antidotum warto mieć w zasięgu ręki, a nie biegać w popłochu w poszukiwaniu ratunku. 

Ziołowe SOS: Mięta pieprzowa

Palmę pierwszeństwa wśród ziół sprzyjających procesom trawiennym niepodzielnie dzierży mięta pieprzowa. Koi nie tylko rozstrojony przewód pokarmowy, ale też zmysły. Wszak przy zatruciu obciążony jest również układ nerwowy. Robimy się drażliwi. Napary z mięty pomogą złagodzić sensacje trawienne i wyciszyć emocje. Mięta zawdzięcza swoje lecznicze właściwości dwóm ważnym składnikom. Chodzi o mentol i salicylan metylu, które działają antyseptycznie i łagodzą skutki stanu wyjątkowego, jaki panuje w trzewiach w trakcie zatrucia.

Reklama

Ziołowe SOS: Rumianek

Nie bez powodu jest wymieniony zaraz po królowej strawności, mięcie pieprzowej. Jego siłą są kumaryny i flawonoidy, dzięki którym działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit. Łagodzi bóle brzucha, wzdęcia, kłucia w podbrzuszu i biegunki. Znosi przykre dolegliwości wynikające ze zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego. Koi podrażnioną błonę śluzową przewodu pokarmowego i ogranicza stany zapalne. Jest rekomendowany nie tylko przy zatruciach, ale też chorobie wrzodowej żołądka i w zespole jelita drażliwego.

Ziołowe SOS: Koper włoski

Ta niepozorna roślinka może nam pomóc działając z dwóch kierunków. Koper włoski stymuluje do wytężonej pracy żołądek i równocześnie znosi nadmierne skurcze jelit, w efekcie których pojawia się biegunka. Zawiera cenne olejki, które zmniejszając napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego pomagają opanować awarię w trzewiach, czyli zatrucie pokarmowe.

Ziołowe SOS: Dziurawiec

Powszechnie znany z działania antydepresyjnego, zdecydowanie zbyt rzadko wykorzystywany jest do łagodzenia sensacji metabolicznych. Dziurawiec działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Łagodzi zgagę, wzdęcia, bolesność jelit. Znosi biegunki. Stymulując wydzielanie soków trawiennych, aktywuje trzewia do intensywnej pracy, a tym samym szybszego usunięcia problemu, czyli zatrucia pokarmowego. Byłby niemal idealnym kandydatem do rozprawienia się z niemal każdym zatruciem pokarmowym, gdyby nie fakt, że uwrażliwiając komórki na promieniowanie słoneczne zwiększa prawdopodobieństwo poparzeń słonecznych. Dlatego jeśli planujesz opalanie, nie korzystaj z ziela dziurawca.

Ziołowe SOS: Napary

Korzystne działanie metaboliczne, pomocne przy zatruciach pokarmowych ma też szałwia i melisa oraz szereg przypraw, na czele z kminkiem, tymiankiem, majerankiem i kolendrą. Zawsze warto dodać je do posiłków. Jednak najskuteczniejsze w sytuacji awaryjnej są napary ziołowe. Zaparz wiec miętę, rumianek, koper włoski, szałwię lub melisę, a jeśli urlop spędzasz w cieniu, również ziele dziurawca. Wracaj do zdrowia i ciesz się swoim wolnym czasem.  

Ewa Koza, mamsmak.com

Zobacz także:

Barbara Kurdej-Szatan pozuje z siostrą w bikini. Jakie podobne!

Gwiazda TVP w opinającym kostiumie kąpielowym. Co za ciało!

Jak nosić sukienki midi? Księżna Diana to wiedziała. Kto jeszcze? 

Rodzaje bólów brzucha. Co mogą oznaczać?

Nie tylko miesiączka. Co mogą oznaczać bóle podbrzusza?

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy