Znajdź swój klucz do długowieczności

Naukowcy twierdzą, że genetycznie jesteśmy zaprogramowani na to, by dożyć 120 lat. Dlaczego wobec tego nie żyjemy tak długo?

 
 © Panthermedia
Zdaniem naukowców w zachowaniu długowieczności  pomaga  uśmiech
 © Panthermedia

Harvardzcy badacze Margery Silver i Thomas Perls zastanawiali się, co sprawia, że niektórzy z nas dożywają sędziwego wieku. Ich wieloletnie badania nad najstarszymi ludźmi dowiodły, że nie jest to jedynie kwestia posiadania uprzywilejowanej puli genów. Zdaniem akademików sekrety długowieczności to: pozytywne nastawienie do życia, aktywność umysłowa i fizyczna oraz właściwa dieta.

Ruch ujmuje lat

Regularne ćwiczenia i permanentne stawianie wyzwań naszemu umysłowi - to najlepsza profilaktyka starzenia. Oczywiście, im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Jednak, nawet gdy nie robiłaś tego od dzieciństwa, możesz nadrobić stracony czas.

Każdy ruch jest dobry: marsz, jazda na rowerze, taniec. Jeżeli w czasie pracy siedzisz, poświęć na ruch przynajmniej godzinę dziennie. Wtedy możesz cofnąć zegar biologiczny o 3 lata. Jeśli twoja praca jest stojąca, wystarczy pół godziny każdego dnia.

Jak to robią na Okinawie

Dlaczego żyjemy krócej, niż moglibyśmy? Zdaniem badaczy winny jest nasz jadłospis, w którym króluje mięso. Jemy go rocznie ok. 70 kg. Zbyt często też smażymy, solimy i słodzimy. Japończycy uznawani za najbardziej długowieczny naród (40 tys. z nich ma ponad 100 lat), czynią wprost przeciwnie. Ich menu obfituje w ryż, warzywa, ryby i glony morskie. Posiłki są niewielkie, a dzienna porcja energii zamyka się 1900 kcal.

Naukowcy badający dietę mieszkańców Okinawy doszli do wniosku, że szczególnie korzystny wpływ na ich zdrowie i długowieczność ma goya, gorzki w smaku rodzaj melona, bogaty w antyoksydanty i witaminy A, B, C, E.

Kefir i morele

Równie długowieczni mieszkańcy Kaukazu rzadko jedzą tłusto. Zamiast solą, doprawiają jedzenie pikantnymi przyprawami, które rozszerzają naczynia krwionośne i dotleniają mózg. Na ich talerzach pojawia się ponad 200 gatunków roślin. Badacze uważają, że długowieczność zawdzięczają suszonym morelom, które są kopalnią witamin i minerałów, ale też wzmacniają odporność oraz opóźniają starzenie. Jeśli chcesz żyć dłużej, przejmij zwyczaje żywieniowe od Kreteńczyków. Ich dieta - bogata w warzywa, ryby i oliwę - uchodzi obecnie za wzór.

Z uśmiechem przez życie

Badania wskazują, że charakterystyczną cechą osób długowiecznych jest umiejętność szybkiego dostosowania się do zaistniałych warunków. Zdaniem naukowców pomagają w tym optymizm i poczucie humoru.

Świat i Ludzie 5/2011

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas