Reklama

Zrzucanie zbędnych kilogramów to nie tylko dieta. Oto cztery sposoby na odchudzanie

Wbrew pozorom odchudzanie bez restrykcyjnej diety jest możliwe. Wprowadzenie pewnych nawyków i zmiana stylu życia może znacząco wpłynąć na proces zrzucania zbędnych kilogramów. Oto cztery sposoby, dzięki którym można schudnąć bez wyrzeczeń.

Restrykcyjne diety a zdrowie

Chcąc zredukować masę ciała, należy pamiętać, że cały proces powinien opierać się na zasadach zdrowego odchudzania. Wiele osób stawia na restrykcyjne diety, które mogą prowadzić do wyniszczenia organizmu. Chociaż efekty są widoczne po krótkim czasie, to trzeba mieć na uwadze, że tego typu rozwiązania nie są dobrym pomysłem. 

Niedostarczanie organizmowi niezbędnych witamin, składników mineralnych oraz odpowiedniej ilości kalorii może powodować pogorszenie kondycji skóry, włosów oraz paznokci, zaburzenia koncentracji, a także osłabienie, chroniczne zmęczenie oraz omdlenia. To jednak nie wszystko, bo konsekwencje tzw. diety cud mogą być jeszcze poważniejsze. Mowa m.in. o niedożywieniu, anemii, a także zaburzeniach hormonalnych oraz niewydolności narządów. 

Reklama

Zobacz także: "Czarna lista" przy problemach z nerkami. Natychmiast usuń z diety

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy za pomocą diety, warto skonsultować się ze specjalistą, który odpowiednio dostosuje kaloryczność jadłospisu do potrzeb organizmu. Dzięki zasadom prawidłowego odchudzania można zredukować masę ciała bez uszczerbku na zdrowiu oraz efektu jo-jo i przy tym dostarczać organizmowi składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. 

W walce z nadwagą ważne jest nie tylko zdrowe odżywianie, ale także aktywność fizyczna. Wszystko po to, by stopniowo i bezpiecznie tracić na wadze. Okazuje, że bez wielkich wyrzeczeń również można wspomóc proces odchudzania. Wystarczy wprowadzić kilka zmian w swoim stylu życia.  

Zobacz także: Ustalono, kto nigdy nie powinien pić kawy. Jesteś na liście?

Sen to podstawa

Wbrew pozorom sen nie jest stratą czasu. To właśnie wtedy organizm jest w stanie się zregenerować i nabrać sił. Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem, ale zazwyczaj zaleca się poświęcać na niego mniej więcej 7-9 godzin. 

Do skutków niewystarczającej ilości snu zalicza się m.in. pogorszenie wydajności pracy mózgu, wahania nastroju i osłabienie odporności. Poza tym może prowadzić do pojawienia się chorób serca, cukrzycy typu II oraz otyłości. 

Dbaj o nawodnienie organizmu

Dostarczanie odpowiedniej ilości wody jest ważne nie tylko podczas odchudzania. Wszystko przez to, że jest ona niezbędna do życia, a dzięki niej organizm funkcjonuje bez zarzutu. 

Okazuje się, że regularne picie wody może znacząco pomóc podczas odchudzania. W momencie odpowiedniego nawodnienia nie pojawia się chęć podjadania i sięgania po słone oraz słodkie przekąski, które sprzyjają przybieraniu na wadze.

Pozbądź się nadmiernego stresu

Stres pojawia się w przeróżnych sytuacjach, zarówno tych dobrych, jak i złych. Można z nim walczyć na wiele sposobów - m.in. uprawiając sport, czy też próbując przeróżnych metod relaksacyjnych. Każdy odczuwa go na swój sposób i to jak się objawia, jest kwestią indywidualną. Istnieją dwa rodzaje stresu - negatywny dystres oraz mobilizujący i motywujący do działania eustres. 

Zobacz także: Ma więcej kalorii niż cola! Kto nie powinien go pić?

W odpowiedzi na stres dochodzi do produkcji kortyzolu, który odgrywa istotną rolę w organizmie. Zbyt niski poziom tego hormonu prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia, ale gdy jest go za dużo, pojawia się m.in. problem przybierania na wadze. Wszystko przez to, że powoduje spadek wrażliwości na insulinę, a to prowadzi do gromadzenia się tłuszczu. W dodatku pojawia się coraz większy apetyt i chęć na podjadanie, a przemiana materii jest coraz wolniejsza.

Nie zapominaj o śniadaniu

Śniadanie stanowi najważniejszy posiłek, którego zadaniem jest dostarczenie energii na wiele godzin. Uznaje się, że powinno stanowić mniej więcej 25 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Niestety wiele osób z niego rezygnuje i decyduje się dopiero na obiad lub słodką przekąskę w biegu, która sprzyja pojawianiu się nadprogramowych kilogramów. 

Wbrew pozorom pominięcie śniadania nie wiąże się z utrzymaniem szczupłej sylwetki. Zdaniem naukowców niejedzenie tego posiłku zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości. Prowadzi do zwiększonego apetytu w ciągu dnia i przejadania się.

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe odżywianie | odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy