Twój kot cię podgryza? Lepiej sprawdź, co to oznacza
Koty łaszą się, mruczą, miauczą, prychają lub nas podgryzają. Każde z tych zachowań ma swoje źródło i powód, ale najwięcej problemu w interpretacji sprawa właścicielom to ostatnie zachowanie. Czy podgryzanie u kota to przejaw agresji, czy może wręcz przeciwnie?

Kot cię podgryza? Sprawdź, czy to powód do niepokoju
Koty to zwierzęta o bogatym języku ciała i subtelnych formach komunikacji zupełnie przeciwnie niż psy, które często dla wielu osób są przystępniejsze w interpretacji ich mowy ciała i zachowań.
U kotów jednym z takich zachowań, które często zaskakuje opiekunów, jest podgryzanie - delikatne chwytanie zębami naszej ręki, nogi czy palców.
Zdezorientowani opiekunowie często wtedy zabierają dłoń, nie wiedząc, co kot ma na myśli.
Okazuje się, że przede wszystkim podgryzanie jest formą komunikacji u tych zwierząt.
Dla kota gryzienie to naturalna forma interakcji, która może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. Przede wszystkim może pojawić się w zabawie.
Koty, zwłaszcza młode, często traktują ludzkie ręce czy stopy jak zabawkę. Delikatne gryzienie jest częścią ich zabawy, która odzwierciedla naturalne zachowania łowieckie, gdyby żyły w naturze, gdzie musiałyby polować. W środowisku domowym takie zachowania mogą przenieść się w zabawie na człowieka.
To też u kota okazywanie sympatii. Niektóre koty delikatnie podgryzają podczas głaskania, co może być wyrazem przywiązania. Dzieje się tak wtedy, kiedy dwa koty pielęgnują się nawzajem. Takie zachowanie często towarzyszy mruczeniu i miękkim spojrzeniom i jest przenoszone na człowieka zamiast na drugiego kota.
Kiedy zachowanie powinno niepokoić?

Podgryzanie u kota ma zazwyczaj pozytywny wydźwięk, jednak są sytuacje, które powinny dać nam do myślenia.
I tak chociażby jeśli podczas głaskania może dojść do tzw. "petting-induced aggression" - czyli agresji wywołanej nadmierną stymulacją, kot początkowo czerpie przyjemność z dotyku, ale w pewnym momencie staje się to dla niego zbyt intensywne. Wtedy ostrzegawcze podgryzienie jest sygnałem: "Dość!".
Wówczas natychmiast należy przestać. Takie podgryzanie jest wówczas zazwyczaj znacznie silniejsze i intensywniejsze, niż to wynikające z dobrych zamiarów kota.
Także może się pojawić, gdy kot odczuwa frustrację. Kot może gryźć, jeśli próbuje wymusić interakcję, uwagę lub wyrazić frustrację - np. głód, nudę lub brak stymulacji.
Jeżeli kot gryzie naprawdę mocno podczas dotykania go, głaskania, może być to też reakcja na bodziec bólowy. Zgłoś się wówczas do lekarza weterynarii - takie zachowanie może świadczyć o chorobie kota i jego bolesności z tego wynikającej.