Styl architektoniczny wnętrza
Przestrzeń mieszkalna poza swoim docelowym przeznaczeniem i funkcjonalnością, powinna posiadać charakter definiujący ją i wyróżniający. Dokonuje się to poprzez identyfikację stylu w jakim zostaje zaprojektowana i urządzona. Jednak interpretacja zarówno stylu nowoczesnego, jak i klasycznego jest procesem indywidualnym, uzależnionym od poczucia estetyki, wiedzy i sposobu odbierania pewnego rodzaju czynników. Architekt przy współpracy z inwestorem, ma za zadanie nakierowanie klienta i określenie stylistyki wnętrza, odpowiadającego jego oczekiwaniom i gustom. Często poszczególne elementy, wybrane przez przyszłego użytkownika przestrzeni, nie komponują się ze sobą, nie pasują do całości, przez co mogą powodować stylistyczny chaos i bałagan. Tworzy to poczucie niekonsekwencji, nieporządku we wnętrzu oraz przypadkowości w doborze mebli, materiałów wykończeniowych i detali architektonicznych. Określony styl definiuje drogę tworzenia pełnej kompozycji mieszkania lub domu.
Pierwszym krokiem do sformułowania przewodniego stylu jest rozpoznanie upodobań estetycznych, cech charakterologicznych i trybu życia inwestora. Jego harmonogram zajęć, zainteresowania znajdują swoje odzwierciedlenie w wielu elementach wyposażenia czy wykończenia przestrzeni mieszkalnej. Jednym z pierwszych wyborów opartych na osobistych odczuciach użytkownika jest dobór koloru, są bowiem barwy ściśle przypisane poszczególnym osobowością człowieka.
Klient często posiada własną, ogólną wizję wnętrza, jednak nie potrafi spiąć jej w całość i ułożyć w wyrafinowaną kompozycję. W takich sytuacjach pojawiają się różne możliwości współpracy z projektantem. Jedną z nich, w przypadku budownictwa jednorodzinnego, jest oparcie stylistyki wnętrza na architektonicznym stylu budynku. Zachowanie harmonii, przejścia z zewnątrz budynku do jego wnętrza dokonuje się przy utrzymaniu analogicznych materiałów, kształtów i linii. Biorąc za przykład nowoczesną, prostą bryłę domu, bez dekoracji, z dużymi przeszkleniami, przekrytego stropodachem, odnosimy ten minimalizm do wszystkich pomieszczeń, stosując czyste formy, bez wprowadzania obcych zdobień czy orientalnych akcentów. Inne podejście do pracy projektowej charakteryzuje się aranżacją w ramach konkretnej tematyki, niezależnej bądź dyskretnie korespondującej z architekturą budynku, w której urządzana przestrzeń jest zlokalizowana. Istnieje wiele ściśle określonych stylów takich jak kolonialny, rustykalny, industrialny, romantyczny, retro, minimalistyczny, których wiodące cechy charakterystyczne determinują i nadają wnętrzu osobność.
Posługiwanie się wybranym stylem, poruszanie się w jego obrębie nie jest kwestią tylko jego imitacji. Należy przede wszystkich inspirować się charakterystycznym wzornictwem, interpretować go w indywidualny sposób, właściwy dla projektowanego wnętrza. Wbrew pozorom nie jest to proste działanie i wymaga ono wiedzy, wyczucia i doświadczenia jakie posiada architekt. Projektant pomoże stworzyć przestrzeń mieszkalną, w oparciu o stylowe podstawy, z urozmaiceniem i podkreśleniem osobistych upodobań i pomysłów.
Ukształtowanie się licznych stylów architektonicznych, daje możliwość odnalezienia najbliższego estetycznym zamiłowaniom. Styl rustykalny, cechujący się bezpretensjonalnością i prostotą, stawia na podkreślenie naturalnego piękna drewna. Jest to wzornictwo skierowane do osób preferujących przytulne wnętrza, o znamionach swojskości, wiejskiej stylistyki i dominacją ciepłych barw drewna i bieli ścian. Innych odbiorców będzie miał styl minimalistyczny, charakteryzujący się ascetycznymi formami, czystością przestrzeni pozbawionej wszelkich zdobień. Tak zaprojektowane wnętrza wyróżnia przestronność, z zachowaną ścisłą geometrię detalu architektonicznego i prostotą elementów wyposażenia. Współcześnie dostrzega się tendencję łączenia stylów takich jak np. retro ze stylistyką nowoczesną. Pierwszy wnosi do wnętrza wzornictwo lat 50 i 60-tych , z obłymi formami mebli z drewna fornirowanego, barwnymi akcentami ściennymi i dodatkami z kolorowego szkła. Zestawia się go z nowoczesną technologią i materiałami oraz swobodą ich łączenia. Proste linie, lśniące powierzchnie, awangardowe rozmieszczenie punktów oświetleniowych uzupełniają się z ciepłym kolorem żywicy czy naturalnymi obiciami kanap i foteli. Tego typu wnętrza mogą łączyć współczesne meble i design z luksusowymi, klasycznymi materiałami.
Szeroki wachlarz wyboru estetyki wnętrza może stanowić pomost pomiędzy upodobaniami, formą, komfortem psychicznym, funkcjonalnością i trendami. Kondensuje potrzebę posiadania przestrzeni wygodnej, praktycznej i zarazem reprezentacyjnej, oddającej cechy osobowości jego głównego użytkownika.