Czosnek w kuchni
Jego ostry, wyrazisty smak i zapach są w kuchni niezastąpione. A dzięki obecności anicyliny, jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie działa bakteriobójczo.
Czosnek to wspaniały dodatek do wszystkich dań, a szczególnie do zup, mięs, zapiekanek, pieczywa, sosów i dipów. Jedzmy go jesienią, bo wzmacnia organizm.
Pewnie nie podejrzewasz, że zupa czosnkowa to wspaniała alternatywa dla wegetarian. Czosnek i pomidory nadadzą jej ostry, wyjątkowy smak. Do czosnkowego bulionu potrzebujesz kilku główek czosnku, cebulę, pietruszkę, selera, marchew i pomidory. Przyprawy to liść laurowy, pieprz, tymianek, sól i koper włoski. Z tych składników gotujemy bulion, podajemy go jako rosół.
Do dań mięsnych najlepiej utrzeć czosnek z solą, majerankiem, bazylią, cząbrem i szałwią. Spróbuj zrobić tym sposobem boczek. Natrzyj go pastą z czosnku z przyprawami, owiń folią i wstaw do lodówki na kilka godzin. Potem przełóż boczek na rozgrzany tłuszcz i obsmaż ze wszystkich stron. Dodaj szklankę wody i duś przez godzinę. Podawaj na zimno, pokrojony w plasterki z dodatkiem marynowanych pikli.
Ostry akcent
Drobno pokrojony zwykle jemy na kanapce z wędliną czy serem, możemy też dodawać do sałatki z pomidorów. Jednak dzienna dawka nie powinna przekraczać 2-3 ząbków.
Pasta do chleba
Czosnek w trakcie pieczenia traci swój ostry smak, jest pyszny. Odcinamy górne części główek tak, by widoczne były ząbki. Pieczemy je przez godzinę w naczyniu żaroodpornym skropionym olejem. Czosnek można też lekko posolić i polać octem balsamicznym. Podajemy na stół, gdy będzie miękki i lekko zarumieniony.
Pieczony czosnek można rozgnieść z oliwą i w ten sposób powstanie pasta do chleba i do grzanek. Na to kładziemy pokrojonego w kostkę pomidora, przyprawionego oliwą i bazylią.