Dania z bobem. Jak wykorzystać to warzywo w kuchni?
Trwa sezon na bób. Zdecydowana większość osób go uwielbia. Najczęściej gotujemy ten produkt w osolonej wodzie i zajadamy się nim ze smakiem. Tak naprawdę można jednak przygotować z jego udziałem całkiem sporo ciekawych potraw. O czym mowa? Poniżej dzielę się kilkoma przepisami.
Nie wszyscy wiedzą, że bób to doskonałe źródło białka. Ci, którzy nie jedzą, albo też starają się jeść mniej mięsa, zdecydowanie powinni włączyć go do swojej diety. Jest też stosunkowo niskokaloryczny i pełen witamin. Przede wszystkim jednak doskonale smakuje! Jeśli lubicie różnego rodzaju smarowidła, to polecam wam pastę z bobu.
Zobacz również: Sezon na czereśnie w pełni. Na jakie przepisy warto postawić?
Opis przygotowania:
Świeży bób przepłukać i ugotować w osolonym wrzątku. Do wody można dodać też łyżeczkę cukru. Ugotowany bób przelać na sicie pod zimną wodą i obrać ze skórki. Do miksera wrzucić bób, dodać czosnek, listki mięty, dolać oliwę i zmiksować. Na końcu doprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem i ponownie zmiksować. Podawać skropiony oliwą z pieczywem, grzankami lub paluszkami grissini.
Zobacz również: Ewa Wachowicz poleca naleśniki na słodko i słono
Jeśli lubicie sałatki, to taka z dodatkiem bobu z pewnością przypadnie wam do gustu. Oto przepis.
Opis przygotowania:
Przygotować sos. Musztardę połączyć z syropem klonowym. Dodać sok z cytryny. Przyprawić solą i pieprzem. Cienkim strumyczkiem dolać oliwę. Kalafior ugotować w osolonym wrzątku. Ser feta pokroić na małe kawałki. Na talerz poszarpać sałatę. Na sałacie ułożyć pokrojonego ogórka (jeśli jest ze sprawdzonego źródła nie trzeba go obierać), różyczki kalafiora, ser feta oraz paski papryki. Do tego dodać bób. Tuż przed podaniem sałatkę polać sosem.
Zobacz również: Nietypowe wykorzystanie truskawek. Oto przepisy, na które warto postawić
Pierogi to danie, które uwielbiają niemal wszyscy Polacy. Obok typowych ruskich czy z mięsem, warto też postawić na nieco bardziej oryginalną pozycję. Polecam waszej uwadze przepis na pierogi z bobem.
Opis przygotowania:
Bób wsypać do osolonego wrzątku i gotować do miękkości. Przelać przez sito. Gdy lekko ostygnie, obrać z łupin. Na stolnicę wysypać mąkę. Zrobić kopczyk, w kopczyku dołeczek. Wlać maślankę - obowiązkowo w temperaturze pokojowej. Zagarnąć nożem. Gdy zrobią się kluski, rękoma wyrobić gładkie ciasto, od czasu do czasu podsypując mąką. Przykryć folią i zostawić na stolnicy, by odpoczęło.
Boczek pokroić w drobną kostkę. Przełożyć na patelnię, podlać odrobiną oleju i podsmażyć. Pod koniec dorzucić drobno pokrojoną cebulę i usmażyć na złoty kolor.
Obrany, zimny bób rozdrobnić widelcem. Dodać ricottę, złocisty boczek z cebulą (trochę zostawić do podania) i czosnek przeciśnięty przez praskę. Doprawić solą i pieprzem oraz świeżym rozmarynem (same igiełki - drobno posiekane). Wymieszać. Farsz można włożyć na chwilę do lodówki, by stężał.
Ciasto podzielić na pół i rozwałkować na grubość ok. 3 mm. Wyciąć zgrabne kwadraty (mogą być krążki). Na każdy nałożyć porcję farszu i dokładnie zlepić. Tak samo zrobić z drugą porcją ciasta.
Gotowe pierogi ugotować w osolonym wrzątku. Gdy wypłyną, zostawić w ukropie 1-2 minuty. Po tym czasie przełożyć łyżką cedzakową do miski z zimną wodą, następnie szybko przerzucić na sito. Podawać ze zezłoconą cebulką.
Jeśli chodzi o bób, to jedno z tych warzyw, które niestety nie jest dostępne przez cały rok. Właśnie teraz, w trakcie sezonu, warto więc go wykorzystać. Jak sami widzicie opcji jest całkiem sporo. Zachęcam was do wypróbowania prezentowanych przeze mnie przepisów. Mam przeczucie, że nie pożałujecie.