Sezon na czereśnie w pełni. Na jakie przepisy z ich udziałem warto postawić?
Sezon na czereśnie nie trwa u nas zbyt długo, dlatego chcąc wykorzystać je kulinarnie, należy się pospieszyć. Naprawdę warto, ponieważ są nie tylko bardzo smaczne, ale też zdrowe i niezbyt kaloryczne. Jeśli myślicie, że nadają się tylko do deserów, to jesteście w błędzie, z powodzeniem sprawdzą się w przypadku wielu dań.
Sałatki to dobre opcje podczas wiosennych i letnich dni. Ich podstawą są oczywiście warzywa, ale można wzbogacać je też o owoce - na przykład czereśnie. Wydrylowane doskonale komponują się z liśćmi sałat (lodowej, rukoli czy roszponki), kawałkami sera (bundzu, pleśniowego, fety) i prażonymi pestkami słonecznika. Smak całości idealnie podkreśli klasyczny sos winegret.
Zobacz również: Powrót kalafiora na polskie stoły. Nie tylko gotowany z bułką tartą
Inną, ciekawą propozycją są pierogi z czereśniami. Poniżej znajdziecie przepis.
Opis przygotowania:
Przygotować nadzienie. Czereśnie umyć i odsączyć. Każdy owoc przekroić na pół i usunąć pestki. Owoce wymieszać z cukrem, odrobiną skórki cytrynowej i cynamonu. Odstawić w chłodne miejsce na 2-3 godziny żeby puściły nieco soku i lekko zmiękły.
Mąkę wysypać na stolnicę - tak, by powstał kopczyk. Zrobić dołeczek, wlać gorącą wodę, wymieszać nożem i w ten sposób zaparzyć mąkę. Gdy powstaną kluski, znowu zrobić kopczyk, następnie dołeczek, a do dołeczka wbić jajko. Ponownie wymieszać nożem, po czym wyrobić rękoma. Gładkie ciasto pozostawić na stolnicy pod przykryciem na ok. 15 minut (będzie się lepiej wałkować).
Ciasto podsypać mąką i rozwałkować na grubość mniej więcej 3 mm. Wyciąć kwadraty, nałożyć owoce i wsypać odrobinę cukru, złożyć na pół i skleić brzegi. Pierogi ugotować w osolonym wrzątku. Gdy wypłyną, zostawić je w ukropie dosłownie na minutę, następnie przełożyć na moment do zimnej wody, odcedzić i od razu przesypać na talerz. Podawać z jogurtem naturalnym i cynamonem.
Zobacz również: Ewa Wachowicz - naleśniki na słodko i słono. Typowe i nietypowe przepisy
Wśród moich znajomych nie brakuje miłośników racuchów. Ja również je uwielbiam. By dodatkowo podkręcić ich smak, przygotowuję do tego sos czereśniowy.
Opis przygotowania:
Przygotować sos. Pozbawione pestek czereśnie, przekrojone na pół przełożyć do rondelka i zalać octem winnym. Dodać miód i sok z cytryny. Gotować aż czereśnie zmiękną. W wodzie rozmieszać mąkę i wlać do czereśni. Gotować do momentu powstania kisielu.
Z jajka, kefiru, mąki, cukru, soli i sody zrobić ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Usmażyć racuchy. Podawać z sosem czereśniowym.
Zobacz również: Nietypowe wykorzystanie truskawek. Oto przepisy, które warto znać
Lubię zajadać się czereśniami solo, ale od czasu do czasu robię też pyszne ciasto rodem z Francji - clafoutis. To proste w przygotowaniu i bardzo smaczne ciasto naleśnikowe. Oryginalny przepis “zaleca", by wśród składników znalazły się czereśnie, jednak możecie wykorzystać wiśnie albo inne, dowolne owoce.
Opis przygotowania:
Czereśnie umyć i wydrylować. Wymieszać z częścią cukru. Jajka ubić na puszystą masę. Dodać resztę cukru, sól, wlać mleko, wsypać mąkę i zmiksować. Owoce przełożyć do formy (średnica 28 cm) na tartę wysmarowaną masłem. Zalać masą z jajek, mleka, cukru, soli i mąki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. na 40 minut i zapiekać na złoty kolor. Podawać na ciepło lub zimno oprószone cukrem pudrem i udekorowane listkami mięty.
Czereśnie to doskonała przekąska albo dodatek do różnego rodzaju potraw. Oprócz sałatek czy ciast warto też wykorzystać je do tworzenia przetworów. Sami możecie zadecydować, w jaki sposób najlepiej je skonsumować.