Hity domowej spiżarni
Konfitury, nalewki, wina, dżemy robione. To była specjalność naszych prababek. Nas też cieszą.
Konfitura brzoskwiniowa z imbirem
Skład na 4 słoiki po 250 ml: 1 kg dojrzałych brzoskwiń, 50 g świeżego imbiru w korzeniu, 0,5 kg cukru żelującego 2:1, 200 ml likieru morelowego.
Przygotowanie: Brzoskwinie na chwilkę wkładamy do wrzątku, wyjmujemy, obieramy. Wypestkowane owoce kroimy na mniejsze kawałki. Imbir obieramy i ścieramy. Brzoskwinie przekładamy do naczynia z grubym dnem. Dodajemy imbir i cukier żelujący. Owoce gotujemy 2-3 minuty (według zalecenia na opakowaniu cukru), już nie mieszając, a delikatnie potrząsając garnkiem. Zbieramy pianę. Konfiturę przekładamy do wyparzonych, suchych słoików i zalewamy alkoholem. Słoiki zakręcamy czystymi, suchymi wieczkami i na kilka minut stawiamy dnem do góry. Znakomicie przechowają się także przez wiele miesięcy brzoskwinie w syropie. Połówki obranych i wypestkowanych owoców zalewamy gorącym syropem z wody i cukru. Pasteryzujemy 15-20 minut.
Przetwory z róży
Skład na 4 słoiki po 250 ml: Róże w syropie: 750 ml wody, 300 g pąków róży pomarszczonej zwanej też cukrową, 1 kg g cukru.
Konfitura: płatki róży, cukier (wagowo 2 razy więcej niż róży), łyżka soku z cytryny.
Przygotowanie:
Róże w syropie: Róże (wybieramy czerwone i różowe) przebieramy, płuczemy i odsączamy. Mniejsze pączki przekłuwamy szpilką. 2. Wodę gotujemy z cukrem. Różyczki wkładamy do słoików i zalewamy gorącym syropem. Słoiki zamykamy. Przechowujemy w chłodnym miejscu. Różami można dekorować torty, ciasta, galaretki.
Konfitura: Lekko pogniecione w dłoniach płatki róż układamy warstwami w misce, każdą zasypując dwiema łyżkami cukru. Zostawiamy na noc. W garnku o grubym dnie gotujemy pozostały cukier z wodą, mieszamy, aż cukier się rozpuści. Dodajemy sok z cytryny i gotujemy na dużym ogniu 1 minutę, już nie mieszając. Gdy syrop wystygnie, dajemy do niego płatki i powoli gotujemy (ok. 20 minut) do uzyskania odpowiedniej gęstości. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy i studzimy do góry dnem.
Dżem malinowo-jeżynowy
Skład na 6 słoików po 250 ml: 1,200 kg malin, 0,5 kg jeżyn, 0,5 kg cukru żelującego 3:1, 2 g kwasku cytrynowego.
Przygotowanie: Maliny i jeżyny przebieramy i czyścimy. 0,9 kg malin wsypujemy do rondelka i dusimy przez chwilę (nie dodajemy wody, gdyż same puszczą sok). Następnie przecieramy przez sito. Do gorącego przecieru malinowego wsypujemy cukier żelujący i gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Cały czas mieszamy drewnianą łyżką, ewentualnie zbierając z wierzchu pianę. Dodajemy do dżemu jeżyny, resztę malin i kwasek cytrynowy, doprowadzamy do wrzenia, krótką chwilkę gotujemy, już nie mieszając. Dżem wkładamy do wyparzonych, suchych słoików (wypełniając je do samych krawędzi). Słoiki zamykamy czystymi, suchymi wieczkami i na 10 minut stawiamy dnem do góry, by się dobrze zamknęły. Przechowujemy w chłodnym miejscu.