W Japonii zajadają się nim na śniadanie. Chleb z Hokkaido upieczesz w domu
Jednym z najpopularniejszych produktów na śniadanie w Japonii jest chleb. Lubią go zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak japoński chleb nie przypomina tego z europejskich półek sklepowych. Chlebek Hokkaido jest delikatny, puszysty i smakuje wyjątkowo. Zdradzamy przepis na ten przysmak
Podstawę posiłku w Japonii stanowił ryż, ponieważ warunki w Kraju Kwitnącej Wiśni sprzyjały jego uprawie. Z kolei trudno było siać i uprawiać zboża. Pierwszy chleb pojawił się w Japonii wraz z portugalskimi misjonarzami, lecz nie zyskał uznania. Niedługo później kraj zamknął swoje granice dla obcych i przez kilka wieków pozostawał odizolowany. Z tego powodu chleb ponownie zawitał do Japonii dopiero po ponownym jej otwarciu się na świat zewnętrzny. W tym okresie wzorowano się na Zachodzie i chętnie przyjmowano elementy kultury zza morza.
W późniejszym okres chleb zaczął zyskiwać na znaczeniu na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni. Wynikało to z ubóstwa w trakcie amerykańskiej okupacji. Amerykanie zapewniali pomoc humanitarną, której ważnym elementem były podstawowe produkty do wyrobu chleba - zboże i mleko w proszku. Chleb stał się podstawowym posiłkiem w szkołach. Jednak japoński chleb szybko zaczął różnić się od pierwowzoru, ponieważ był miększy i słodszy. Stanowił bardziej przekąskę, niż jakiekolwiek danie. Z tego powodu dodawano do niego cukier, słodką pastę z fasoli azuki lub marynowane kwiaty wiśni. Obecnie jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji śniadaniowych. Szczególnie lubią go osoby starsze. Miękkie, słodkie pieczywo jest łatwiejsze do pogryzienia i przełknięcia.
Chleb z Hokkaido przypomina swoją strukturą mleczne bułki śniadaniowe lub chleb tostowy. Jest puszysty, napowietrzony i delikatny. Przygotowuje się go na bazie zasmażki wodnej o nazwie tangzhong. Do jej zrobienia potrzebne jest 60 g wody, 60 g mleka oraz 24 g mąki tortowej. Należy w rondelku wymieszać składniki i zagotować aż utworzą masę o konsystencji budyniu.
Japoński chleba mleczny - składniki:
- zasmażka wodna tangzhong
- 120 g mleka min. 3,2%
- 7 g suchych drożdży
- 30 g cukru + 1 łyżeczka do zaczynu drożdżowego
- 15 g mleka w proszku
- 1 jajko
- 350 g mąki pszennej tortowej (wysokobiałkowej)
- 1 płaska łyżeczka soli
- 60 g miękkiego masła
Japoński chleb mleczny - przygotowanie ciasta:
- Łączymy w misce przesianą przez sitko mąkę z cukrem, drożdżami i solą. Do suchych produktów dodajemy jajko, mleko i masło, a następnie całość mieszamy na jednolitą masę. W trakci wyrabiania dodajemy małymi porcjami zasmażkę wodną tangzhong. Ciasto na japoński chleb wyrabiamy przez kilka minut, a później przyrywamy folio spożywczą i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 90 minut.
- Po wyrośnięciu ciasto należy zagnieść od góry i podzielić na sześć jednakowych części. Z każdego kawałka formujemy wałek, który rozwałkowujemy na prostokąt 20x13 cm i składamy dłuższymi brzegami do środka. Poskładane ciasto zwijamy w ślimaczka, a czynnoś powtarzamy z każdym wcześniej wydzielonym kawałkiem. Następnie wkładamy trzy lub sześć przygotowanych ślimaczków obok siebie (w zależności od długości blachy) w rynienkowej blaszce. Przed włożeniem ciasta należy wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Japoński chleb odstawiamy pod przykryciem do ponownego wyrośnięcia na 30 minut.
- Gotowy chlebek wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza. Czas pieczenia to ok. 30 minut. Przed rozpoczęciem można posmarować wierzch japońskiego chlebka roztrzepanym jajkiem z łyżeczką mleka. Dzięki temu uzyska on w trakcie pieczenia złocisty kolor.
***