Reklama

Kuchnia pachnąca ziołami

Niech zastąpią sól i poprawią smak twoich ulubionych dań.

Jak ich używać?

Zioła są niedoceniane w większości polskich domów. Zapominamy o ich właściwościach żółciopędnych, przeciwskurczowych i przeciwwzdęciowych. Szczególnie cenne są świeże rośliny. Stanowią bogate źródło witaminy C (natka pietruszki 133 mg, tymianek 160 mg), która ułatwia przyswajanie żelaza z pożywienia, dlatego warto je dodawać do dań mięsnych. Mogą być także składnikiem sałatek (np. mięta w sałatce owocowej, bazylia w sałatce caprese), sosów (pesto z bazylii), marynat i wielu innych potraw.

Świeże zioła to także bogate źródło wapnia, niezbędnego w codziennej diecie. Duże jego ilości występują w pietruszce (138 mg), bazylii (177 mg), koperku (208 mg), tymianku (405 mg) i mięcie (199 mg).

Zamiast soli

Poza właściwościami zdrowotnymi i odżywczymi świeże rośliny nadają potrawom niepowtarzalny smak i aromat. Mogą pomóc w ograniczeniu spożywania soli, gotowych mieszanek przyprawowych (np. jarzynka, vegeta, kucharek), zawierających znaczne ilości soli i glutaminianu sodu. Pamiętajmy, że nadmierne spożywanie sodu może prowadzić do nadciśnienia.

Dobrze wiedzieć, że większość świeżych ziół najlepiej dodawać pod koniec gotowania, wtedy zachowują aromat i walory odżywcze. Jedynie te o intensywnym aromacie, jak rozmaryn, tymianek, mięta czy natka pietruszki można gotować dłużej, razem z potrawą. 

Świeże czy suszone?

Świeże zioła mają najwięcej olejków eterycznych, a oprócz tego flawonoidy, witaminy z grupy B, beta-karoten, witaminę C oraz składniki mineralne. Dzięki temu nie tylko wzbogacają smak i zapach potraw, ale też mogą wspomagać przemianę materii, regulują pracę przewodu pokarmowego, ułatwiając trawienie.

Podobnie działają zioła suszone, z tym że mają znacznie mniej olejków eterycznych, które traci się w trakcie suszenia. Aby zatrzymać ich aromat, przechowujmy je w chłodnym i suchym miejscu, np. w szczelnie zamkniętych naczyniach szklanych.

Reklama

Jak kroić?

Zioła najlepiej siekać specjalnym siekaczem do ziół na drewnianej desce z wgłębieniem. Nożem najlepiej tnie się zioła zwinięte w pęczek.

Można też zaopatrzyć się w bezpieczne i wygodne nożyczki do cięcia ziół. Idealnie nadadzą się one do rozdrabniania koperku, natki pietruszki, szczypiorku czy bazylii.

Jak je zamrażać?

Świeże zioła umyjmy i dokładnie osuszmy papierowym ręcznikiem. Liście oberwijmy, posiekajmy i umieśćmy w woreczkach lub plastikowych pojemniczkach. Opiszmy zioła: co i kiedy zamroziliśmy. Tak przygotowane przechowujmy nie dłużej niż rok. Im dłużej leżą w zamrażalniku, tym większe prawdopodobieństwo utraty wartości odżywczych.

Oliwa a aromatem

Do aromatyzowania oliwy możemy wykorzystać m.in. bazylię, rozmaryn czy tymianek. Świeże zioła najpierw dokładnie myjemy, a następnie delikatnie osuszamy papierowym ręcznikiem i zostawiamy aż będą całkowicie suche. Wkładamy je do butelek lub słoików i zalewamy olejem lub oliwą. Szczelnie zamykamy. Oliwa będzie gotowa po 3 tygodniach.

Smak, który leczy. Poznaj 12 ziół na 12 różnych dolegliwości!

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: zioła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama