Reklama

Olej rzepakowy

Na półkach nawet zupełnie małych sklepów pysznią się oleje i oliwki z nasion winogron, oliwek, słonecznika, grapefruita i nie wiadomo jeszcze czego. A nowoczesne gospodynie w przepisach podawanych przyjaciółkom zarzekają się, że potrawa nie ma prawa się udać, jeśli nie użyje oryginalnej oliwy z oliwek. Można rzec - cudze chwalicie, swego nie znacie!

W Polsce mamy dostępny najlepszy olej. W dodatku jest najtańszy i nie ma obaw, że postawiony w szafce po dwóch tygodniach zacznie jełczeć i gorzknieć. To olej rzepakowy. Jest znakomitym olejem nie tylko do smażenia, ale także do spożywania na surowo, czyli przyrządzania sałatek, sosów do nich lub majonezu. Na patelni nie zmienia swoich właściwości, szybko osiąga wysoką temperaturę. Nie zmienia też smaku potraw. Jest niezbyt gęsty, co sprawia, że łatwo ocieka z usmażonych produktów, a więc kotleciki, placki i racuchy są mniej tłuste.

Olej ułatwia przyswajanie witamin


Witamina K, beta-karoten obecne w warzywach, witamina A, D z ryb i podrobów nie zostaną wchłonięte i przyswojone przez organizm jeżeli nie znajdą się w towarzystwie tłuszczu. Nawet niewielka ilość oleju usprawni wchłanianie witamin przez organizm.

Reklama

Wyprodukowanie i wprowadzenie do produkcji odmian podwójnie ulepszonych doprowadziło do wyeliminowania z nasion rzepaku niepożądanego kwasu erukowego. Bezerukowy olej rzepakowy zawiera kwasy linolowe i linolenowe, stanowiące prekursory witaminy F w ilościach zabezpieczających zapotrzebowanie organizmu ludzkiego.

Zawartość cholesterolu? Zero absolutne

Rzepak jest nazywany "oliwką północy". Cechą charakterystyczną oliwy z oliwek jest bardzo wysoka zawartość korzystnych kwasów nienasyconych, a olej rzepakowy jest pod tym względem olejem najbliższym. Olej rzepakowy jest zdrowszy od oliwy z oliwek i coraz częściej uważa się, że jest najzdrowszy spośród wszystkich olejów roślinnych. Tłuszcz spożywany w odpowiednich ilościach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Znaczenie ma rodzaj spożywanych tłuszczów. Olej rzepakowy jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Tłuszcze zawierające NNKT posiadają wiele zalet: przeciwdziałają chorobom serca i układu krążenia, utrzymują prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, działają przeciwkrzepliwie, wpływają na cykl metaboliczny komórek, zapewniają optymalny rozwój mózgu i wzroku.

Poza tym olej rzepakowy jest bardzo dobrym olejem do smażenia, nie zmienia swoich właściwości, szybko osiąga wysoką temperaturę, łatwo ocieka z produktu usmażonego, dlatego kotlety, placki są mniej tłuste. Może być wykorzystany jako dodatek do sosów sałatkowych, surówek, sałatek. Ochroni zawartą w pożywieniu witaminę C, oraz witaminy z grupy B przed szkodliwym działaniem światła i powietrza. 



MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: olej rzepakowy | kuchnia | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy