Patenty na wielkanocny żurek. Jak przygotować idealny?
Pewną pozycją na wielkanocnym stole jest żurek. W moim domu serwujemy go już także podczas śniadania świątecznego. Podstawą tej zupy jest dobry zakwas. Możemy go kupić w sklepie, ale zdecydowanie lepiej zrobić go samodzielnie. Dzisiaj podpowiem, w jaki sposób.

Zakwas na żurek
Zakwas możemy zrobić już kilka dni przed gotowaniem żurku. Można go bowiem przechowywać w lodówce.
Poniżej przedstawiam dwie receptury na nieco odmienne zakwasy. Pierwszy na bazie płatków owsianych (delikatniejszy), a drugi na mące żytniej.
Zakwas na płatkach - składniki:
- 6 łyżek płatków owsianych,
- 4 ząbki czosnku,
- 4 liście laurowe,
- 5 ziarenek ziela angielskiego.
Opis przygotowania:
Płatki wsypać do litrowego słoika. Dorzucić czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Zalać letnią wodą. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 4-5 dni.
Dokładnie w ten sam sposób można przygotować zakwas żytni, zastępując płatki owsiane mąką żytnią.
Zakwas na mące żytniej - składniki:
- 1 szklanka mąki żytniej razowej typ 2000,
- 1 szklanka mąki żytniej razowej typ 1400,
- 2 szklanki wody przegotowanej o temp. 60 st. C,
- 1 l letniej wody przegotowanej,
- 4 ząbki czosnku,
- 2 piętki chleba razowego.
Opis przygotowania:
Mąkę razową wsypać do słoja, zaparzyć gorąca wodą, mieszać do uzyskania gęstej masy, po czym zalać letnią wodą i dokładnie wymieszać.
Dodać piętki chleba i czosnek. Przykryć gazą i odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na 4-5 dni.
Jak wspomniałam, zakwas da się kupić też w sklepie spożywczym. Niemniej jednak , jeśli już go mamy, to możemy zabierać się za gotowanie zupy.
Poniżej kilka moich propozycji na żurki.
Żurek na wędzonych wędlinach

Pierwsza i chyba najbardziej popularna, to żurek na wędzonych wędlinach. W tym przypadku musimy jednak zwrócić uwagę, aby to były faktycznie wędzone wędliny, a nie "farbowane". W przeciwnym wypadku nie uzyskamy tego charakterystycznego, dymnego aromatu.
Składniki:
- małe pęto kiełbasy,
- 1 mała szynka wędzona,
- kawałek boczku wędzonego,
- 2 liście laurowe,
- kilka ziarenek ziela angielskiego,
- kilka suszonych podgrzybków,
- ½ l zakwasu z mąki żytniej i owsianej,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 łyżka majeranku,
- sól.
Do podania:
- ziemniaki,
- jajka na twardo.
Opis przygotowania:
Wędzonkę w całości włożyć do garnka. Zalać wodą, przyprawić liściem laurowym i zielem angielskim. Wrzucić suszone grzyby. Przykryć i gotować przez ok. 15 minut (wędlina nie powinna się rozpaść).
Po tym czasie świeżyznę wyjąć i przełożyć na deskę. Do garnka wlać zakwas (najpierw trzeba go dobrze wymieszać). Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz roztarty w dłoniach majeranek. Doprawić do smaku solą i gotować jeszcze przez chwilę.
Do miski włożyć 2-3 plastry boczku, kawałek kiełbasy i trochę pokrojonej w grubą kostkę szynki, a także 2-3 połówki ziemniaka i połówkę jajka ugotowanego na twardo. Zalać gorącym żurkiem i od razu podawać.
Żurek na białej kiełbasie

Kolejny "klasyk", to żurek na białej kiełbasie.
Składniki:
- 6 białych kiełbas,
- zakwas - ile zabierze,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżka masła,
- 1 kapelusz suszonego prawdziwka,
- liść laurowy,
- kilka ziaren czarnego pieprzu,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- 1 łyżka majeranku,
- oliwa do smażenia,
- jajka przepiórcze,
- natka pietruszki.
Opis przygotowania:
Cebulę pokroić w drobną kostkę, zeszklić na maśle w wysokim garnku. Dodać posiekany czosnek i wszystko razem przesmażyć, uważając przy tym, by czosnek się nie zrumienił. Zalać wodą (1 ½ - 2 l). Dorzucić kapelusz suszonego prawdziwka, liść laurowy, kilka ziaren czarnego pieprzu i ziela angielskiego oraz roztarty w dłoniach, suszony majeranek. Dodać białą kiełbasę, przykryć i zagotować.
Ugotowaną kiełbasę przełożyć na ciepły talerz. Do garnka wlać zakwas na żur - tyle, by zupa była wystarczająco kwaśna i gęsta. Przykryć i zagotować.
Kiełbasę pokroić w plastry, usmażyć na patelni na odrobinie oliwy (powinna być mocno rumiana).
Żur przecedzić. Przyprawić solą i pieprzem. Podawać z usmażoną kiełbasą i ugotowanym na twardo jajkiem przepiórczym. Na talerzu udekorować natką pietruszki.
Żurek "na króliku"

I na koniec chyba najmniej popularny przepis na tę zupę - żurek “na króliku”.
Składniki:
- 2 skoki królika,
- 200 g wędzonki, np. boczku,
- 200 ml zakwasu na żurek,
- 4 kapelusze suszonych borowików,
- 1 marchewka,
- 1 pietruszka,
- ¼ selera,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 liść laurowy,
- 2 ziarenka ziela angielskiego,
- 1 łyżka majeranku,
- sól.
Do podania:
- jajka przepiórcze,
- natka pietruszki.
Opis przygotowania:
Warzywa korzeniowe obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić do garnka. Dodać opaloną nad ogniem cebulę. Dorzucić wędzonkę oraz suszone grzyby. Dodać sparzony wrzątkiem skok królika. Przyprawić liściem laurowym i zielem angielskim. Dodać czosnek i zalać zimną wodą. Posolić, przykryć i gotować przez godzinę na wolnym ogniu (w szybkowarze wystarczy 15 minut).
Po tym czasie dodać drugi skok królika, lecz tym razem upieczony. Przykryć i gotować przez ½ godziny (w szybkowarze 5 minut).
Wywar przecedzić, mięso wyłowić, oddzielić od kości, pokroić i z powrotem wrzucić do rosołu. Identycznie postąpić z wędzonką.
Wlać zakwas na żur - ilość wedle uznania. Doprawić otartym w dłoniach majerankiem. Gotować pod przykryciem przez ok. 10 minut.
Podawać z jajkiem przepiórczym. Udekorować natką pietruszki.
Jak święta, to koniecznie dobry żurek. Mam nadzieję, że powyższe przepisy - zarówno na zakwasy - jak i samą zupę, wam się przydadzą. Gwarantuję, że posmakuje wszystkim domownikom i świątecznym gościom.