Warzywa - instrukcja obsługi
Jak ugotować warzywa, by nie straciły cennych wartości odżywczych? Co zrobić, by nie ciemniały tuż po pokrojeniu? Na co zwrócić uwagę, przygotowując surówkę? Oto krótki przewodnik dla tych, którzy chcą "wycisnąć" z warzyw jak najwięcej!
Jeśli gotujemy warzywa jako samodzielne danie, takie jak np. gotowane brokuły, wystarczy po ugotowaniu przelać je zimną wodą i chłodne wstawić do lodówki. Jeśli natomiast warzywa są częścią dania, takiego jak gulasz mięsno- warzywny, najlepiej przełożyć potrawę z gorącego garnka do zimnego naczynia, a naczynie włożyć do zimnej wody w zlewie. Po ochłodzeniu od razu wstawmy danie do lodówki.
Warzywa bogate w beta-karoten gotujmy z dodatkiem odrobiny tłuszczu, np. oliwy z oliwek lub masła. Tłuszcz zamieni beta-karoten w witaminę A - zwaną witaminą młodości. Chodzi głównie o żółte i pomarańczowe warzywa i owoce, np. brzoskwinie, nektaryny, morele, mango, melony, paprykę, marchew oraz warzywa zielonoliściaste np. szpinak, brokuły, brukselkę, cykorię czy włoską kapustę.Przygotowując surówkę, pamiętajmy, by jak najszybciej połączyć warzywa z sosem sałatkowym lub oliwą. Najlepiej jeść je bezpośrednio po przygotowaniu. Najdłużej swoją wartość odżywczą zachowują sałatki z warzyw gotowanych. Poleżą w lodówce do następnego dnia.