Wątróbka drobiowa na wiele sposobów. Garść sprawdzonych przepisów
Wątróbka drobiowa - niektórzy ją uwielbiają, inni zdecydowanie za nią nie przepadają. Na jej widok krzywią się zwłaszcza dzieci. Szkoda, ponieważ to mięso, którego właściwości odżywcze są często niedoceniane. Jest niskokaloryczna, a dodatkowo bogata w witaminy oraz składniki mineralne, przede wszystkim w: witaminę A, B i żelazo. Polecana jest więc między innymi tym, którzy zmagają się z anemią. Uwierzcie mi, że naprawdę warto sięgać po wątróbkę, ponieważ jej smak (w zależności od przygotowywanego dania) naprawdę może pozytywnie zaskoczyć.
Na początek podzielę się z wami prostym przepisem na wątróbkę podaną z jabłkami w cydrze.
Opis przygotowania:
Cukier wsypać na patelnię. Gdy się roztopi, wrzucić jabłka pokrojone na ósemki (w skórce). Wymieszać, by pokryły się karmelem. Podlać cydrem. Odparować. Na patelni rozgrzać gęsi smalec. Usmażyć wątróbkę - z obu stron. Przyprawić solą i pieprzem. Pod koniec dodać masło. Gdy się roztopi, polać nim wątróbkę.
Podawać z purée ziemniaczanym oraz jabłkami w cydrze. Udekorować tymiankiem.
Zobacz również: Sałatki ziemniaczane. Garść sprawdzonych przepisów dla każdego
Wątróbka może też stanowić podstawę pasztetu. Taki nietypowy, bo w herbatnikach, z pewnością przekona do siebie tych, którzy nie przepadają za tym produktem. Poniższy przepis to smaczna i oryginalna przystawka.
Przygotowanie:
Masło roztopić w rondelku. Wrzucić wątróbkę, wlać sos sojowy, wymieszać, przykryć i na wolnym ogniu dusić przez 15 minut.
Niedużą formę keksową wyścielić folią spożywczą. Dno i boki wyłożyć herbatnikami.
Wątróbkę zmiksować, przyprawić świeżo zmielonym pieprzem, wymieszać i przełożyć do foremki z ciasteczkami. Posypać uprażonymi i lekko przesiekanymi orzechami laskowymi. Wstawić do lodówki, by pasztet zastygł.
Przed podaniem udekorować świeżym oregano.
Zobacz również: Kolacja bez chleba? Ewa Wachowicz serwuje taką zapiekankę
Innym oryginalnym podejściem do wątróbki jest przygotowanie kawioru po żydowsku. Nie ma on jednak nic wspólnego z rybią ikrą, ponieważ powstaje na bazie wątróbki, cebuli oraz ugotowanych na twardo kurzych jaj.
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzać łyżkę smalcu. Wrzucić i usmażyć posiekane cebule. Gdy zaczną się złocić, przełożyć do miski.
Na tej samej patelni mocno rozgrzać drugą łyżkę smalcu i usmażyć umyte, oczyszczone wątróbki. Przełożyć na deskę, odstawić na chwilę, po czym drobno pokroić.
Do cebuli dodać posiekane jajka oraz wątróbkę. Przyprawić solą, pieprzem i kminkiem. Dobrze wymieszać. Miskę przykryć folią i wstawić do lodówki na kilka godzin Z kawioru ulepić kulki wielkości dużego orzecha włoskiego. Podawać z macą.
Zobacz również: Kulinarne sposoby na przeziębienie. Na co warto postawić
Ostatnią propozycją jest wątróbka w boczku - gratka dla mięsożerców.
Przygotowanie:
Cebulę pokroić w półplasterki, przełożyć do miski, doprawić solą i octem winnym. Odstawić na co najmniej kilka godzin.
Wątróbkę wyczyścić, dokładnie umyć i osuszyć. Można pokroić na mniejsze kawałki. Następnie oprószyć świeżo zmielonym pieprzem. Na każdej wątróbce położyć gałązkę oregano, jeśli nie macie świeżego oregano możecie posypać suszonym i owinąć plastrem boczku (dla pewności spiąć wykałaczką, można dać 2 plastry boczku).
Piec na patelni grillowej z obu stron na złoty kolor, jednak nie za długo, bo zrobi się twarda. Przełożyć na półmisek i obłożyć zamarynowaną wcześniej cebulą.
Moi drodzy, zdaję sobie sprawę z tego, że wątróbka nie smakuje wielu osobom. Mam jednak nadzieję, że powyższe przepisy zmienią wasze podejście. Naprawdę warto je wykorzystać, ponieważ potrawy są bardzo smaczne, a sama wątróbka niezwykle zdrowa.
Polecamy: Międzynarodowa kuchnia Ewy Wachowicz