Z polskiej łąki
Czerwcowe pola, łąki, ogrody i lasy aż kipią zielenią. Delektujemy się kolorami i zapachami dzikich roślin. A gdyby zabrać na spacer koszyk i uszczknąć trochę tego bogactwa kwiatów i ziół?
Te niepozorne rośliny z łatwością zamienią prosty posiłek w wykwintne danie. Na łąkach znajdziesz całe bogactwo smaków i kolorów. Poczynając od pokrzyw, choć te do jedzenia muszą być młode, bo po połowie czerwca są już zbyt gorzkie, żeby je jeść, poprzez mniszki (zarówno kwiatki, jak i listki), aż po czarujące kolorem bratki i nagietki.
Istotne jednak, aby nie zrywać tych roślin na łąkach bezpośrednio przylegających do ruchliwych ulic. Zrezygnuj też z tego, co rośnie w miejscach popularnych wśród właścicieli psów.
Na pierwsze zbiory najlepiej wybrać się z doświadczonym zbieraczem, który podpowie, jakich roślin unikać. Obowiązuje tu taka sama zasada, jak przy zbieraniu grzybów - nie znasz, nie zrywaj. A to co jadalne bierz śmiało, sezon jest krótki.
Składniki na 4 porcje: 15 dag szczawiu polnego, 2 ogórki, 1/2 pęczka dymki, 200 ml śmietany 18 proc., 4 jajka, 1 l wywaru warzywnego, sól, czerwony pieprz.
Przygotowanie: Szczaw przebierz i umyj. Dokładnie go osusz na ściereczce lub w wirówce do sałat. Wywar zagotuj i zalej nim szczaw. Zostaw do całkowitego wystudzenia.
Jajka ugotuj na twardo, wystudź i obierz. Ogórki umyj, osusz i pokrój. Jednego w długie plastry, drugiego w drobną kosteczkę. Dymkę oczyść, umyj i drobno posiekaj razem ze szczypiorem (kilka gałązek odłóż do dekoracji).
Do schłodzonego wywaru ze szczawiem dodaj posiekaną dymkę ze szczypiorkiem i pokrojonego w kostkę ogórka. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Śmietanę połącz z chłodnikiem.
Zupę wstaw na godzinę do lodówki. Podawaj z cząstkami jajka.
Składniki na 4 porcje: 1 szklanka listków buraka, 2 całe ugotowane buraki, 1 szklanka listków szczawiu, kilka bratków, kilka gałązek mięty, garść mieszanki sałat, 2 łyżki oliwy, łyżka octu winnego, łyżeczka miodu, łyżeczka musztardy.
Przygotowanie: Listki szczawiu i buraka, sałaty, kwiaty oraz miętę opłucz i osusz. Buraki pokój.
Do niewielkiego suchego słoiczka wlej oliwę, ocet, miód i włóż łyżeczkę musztardy. Zakręć i energicznie potrząsaj do uzyskania jednolitej, kremowej konsystencji. Rozłóż składniki sałatki do miseczek i polej sosem.
Sałatka świetnie komponuje się z daniami z drobiu, np. grillowaną piersią z kurczaka, a także z bardziej wyraźnymi smakami, jak krewetki smażone z czosnkiem i chili.
Składniki na 4 porcje: 40 dag szczawiu polnego, 20 dag liści buraka, 20 dag bobu, 20 dag żółtej fasoli szparagowej, 1 marchewka, 2 łyżki oliwy, 2 łyżki soku z cytryny, sól, 25 dag steku wołowego, czarny pieprz.
Domowy majonez: 2 żółtka, 200 ml oleju, łyżeczka musztardy, łyżeczka soku z cytryny.
Przygotowanie: Żółtka roztrzep dodając powoli olej. Nie przerywając mieszania dodaj musztardę i sok z cytryny. Odstaw do lodówki.
Umyj warzywa. Zagotuj wodę z odrobiną soli i włóż do niej marchewkę, bób i fasolę. Gotuj przez 5 min. Odcedź. Kiedy warzywa ostygną, obierz bób, a marchewkę pokrój w paski. Fasolę, bób i marchewkę przełóż do miski i skrop 1 łyżką soku z cytryny i 1 łyżką oliwy. Dopraw solą i dokładnie wymieszaj.
Stek oprósz solą i pieprzem, posmaruj pozostałą oliwą. Rozgrzej patelnię i obsmaż na niej stek po 4 minuty z każdej strony. Odłóż w ciepłe miejsce.
Na 4 talerzach ułóż szczaw i liście buraka, dodaj warzywa. Stek pokrój w plastry i ułóż na sałatce. Dodaj domowy majonez.
Składniki na 6 porcji: 2 duże jabłka, 3 owoce kiwi, garść listków młodej pokrzywy, kilka listków mięty, 1/2 szklanki nektaru z kiwi, kilka łyżek likieru malinowego, kilka kostek lodu.
Przygotowanie: Jabłka i kiwi obierz i pokrój w mniejsze kawałki. Pokrzywy i miętę opłucz i osusz. Owoce, miętę, pokrzywę, sok, likier i lód przełóż do blendera i zmiksuj na gładki koktajl. Wstaw do lodówki na godzinę. Schłodzony koktajl przelej do szklanek i podawaj jako deser. Można udekorować wiórkami kokosowymi.