Kultowy hotel z PRL-u zyska nowe życie. Znamy projekt przebudowy
I wszystko jasne! „Cracovia” zyska nowe życie. Znamy już wyniki konkursu na koncepcję przebudowy dawnego hotelu. W znanym krakowskim obiekcie będzie się mieściło Muzeum Architektury i Designu, nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
Spis treści:
Kraków będzie miał swoje Muzeum Architektury i Designu - to wiadomo od kilku lat. Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie będzie się mieścił w budynku dawnego hotelu Cracovia, który znajduje się naprzeciwko gmachu głównego wspomnianej instytucji.
Przypomnijmy: obiekt został zakupiony przez Skarb Państwa pod koniec 2016 roku od spółki Echo Investment za 29 mln zł. Od tamtej pory jest własnością MNK. W kwietniu 2023 roku został ogłoszony konkurs na koncepcję architektoniczną. Teraz na pytanie "co dalej z Cracovią" możemy odpowiedzieć: hotel zyska nowe życie. Znamy już wyniki konkursu na koncepcję przebudowy.
Kultowy hotel z PRL-u zyska nowe życie. Tak zmieni się znany krakowski budynek
Pierwsza nagroda w konkursie została przyznana projektowi przygotowanemu przez zespół Biura Projektów Lewicki Łatak, pod kierunkiem Dariusza Hermana, Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
- Pierwszą nagrodę przyznano pracy nr 201 za największą atrakcyjność przedstawionych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu. Zaproponowane udostępnienie poziomu -1 dla funkcji instytucji kultury przy jednoczesnym udostępnieniu na te funkcje także obniżonego poziomu przed budynkiem i za nim, daje Cracovii i miastu nową wartość funkcjonalną i przestrzenną - czytamy w uzasadnieniu decyzji sądu konkursowego.
- Połączenie przedpola wejściowego, przejściem pieszym pod budynkiem, otwiera szanse na nową witalność obiektów zlokalizowanych od strony ogrodu i otwarcie zespołu od strony ulic: Józefa Kałuży i kwartałów zabudowy prowadzących do nabrzeży Wisły - zwraca uwagę sąd konkursowy.
Jury zwróciło również uwagę, że projekt najlepiej ze wszystkich uzyskał "sprawność funkcjonalno-przestrzenną przestrzeni i pomieszczeń nowego budynku". Członkowie sądu konkursowego docenili też proekologiczne i energooszczędne rozwiązania, jak i to, że architekci uwzględnili specyfikę budynku unikalnego pod względem struktury, elewacji i detalu.
- Wyjątkowe walory nowej struktury domu, najlepiej uwzględniające potrzeby użytkownika, wynikają z modernistycznego ducha istniejącej Cracovii. Cechuje je przy tym realność i optymalizacja ekonomiczna przyjętych rozwiązań pod kątem budżetu inwestycji. Biorąc pod uwagę specyfikę obiektu, projekt w najwyższym stopniu uwzględnia możliwość minimalizacji kosztów realizacji i eksploatacji. Także nadbudowa bryły zespołu dawnej restauracji została zaprojektowana z głębokim poszanowaniem nadrzędnych wartości architektonicznych zespołu, dając przy tym asumpt do szeregu nowych aktywności w ogrodzie - informują.
Na podium znalazły się również koncepcje zaprezentowane przez JSK Architekci (II miejsce) i Heinle, Wischer und Partner Architekci (III miejsce).
"Kamień milowy" w historii hotelu
Kilka miesięcy temu dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski powiedział Interii:
- Muzeum w dawnej "Cracovii" staje się faktem. To kamień milowy w historii tego projektu. Weszliśmy na ścieżkę realizacyjną i pozostało tylko czekać na otwarcie.
Kiedy wejdziemy do odnowionej "Cracovii"? - Biorąc pod uwagę realne terminy budowlane i przetargowe, będzie to przełom roku 2027/2028 - przekazał Andrzej Szczerski.
W czerwcu 2021 roku minister kultury Piotr Gliński przyznał, że "być może w ostatniej chwili udało się wykupić budynek z rąk deweloperów i uchronić Kraków przed kolejną galerią handlową". Wówczas szacowany koszt przebudowy i adaptacji hotelu do potrzeb muzeum miał wynieść niemal 425 mln zł. Dyrektor MNK w rozmowie z Interią przyznał, że ze względu na obecną sytuację mogą one wzrosnąć, ale instytucja była na to przygotowana od początku. Szczerski podkreślał, że "wzrost nie będzie radykalny".
Hotel Cracovia kipiał luksusem. Kultowy obiekt epoki PRL-u
Budowa hotelu rozpoczęła się w 1960 roku i trwała pięć lat. Hotel - na zamówienie Polskiego Biura Podróży "Orbis" - zaprojektował ówczesny architekt miasta, Witold Cęckiewicz (1924-2023). Na liście jego najsłynniejszych realizacji znajdują się kino Kijów w Krakowie czy ambasada RP w New Delhi.
Wielkie otwarcie hotelu Cracovia nastąpiło 22 czerwca 1965 roku. Pięciopiętrowy obiekt, liczący ponad 150 metrów długości, posiadał 510 miejsc noclegowych w 314 pokojach i 9 apartamentach. W "Cracovii" działała restauracja dl 500 osób, a goście mogli również korzystać z kawiarni, sali konferencyjnej, a w późniejszych latach i kasyna. Działały tu również dwa sklepy Pewex, księgarnia, zakład fryzjerski spółdzielni Fala. W skład całego kompleksu wchodziły również 22 garażowe stanowiska i parking.
Po wejściu do hotelowego holu głównego gości witała złota mozaika autorstwa Krystyny Zgud-Strachockiej. Z kolei dawne biuro Orbisu zdobiła kompozycja "Miasta" Romana i Heleny Husarskich. Znajdowały się na niej motywy nawiązujące do miast Europy.
Kipiąca luksusem "Cracovia" była namiastką wielkiego świata w Krakowie. W czasach PRL-u to jeden z najbardziej luksusowych obiektów w Polsce.
- W momencie otwarcia był to po prostu rarytas. Przyciągał wielu ludzi, miał nowoczesną kuchnię i oferował wysokiej jakości usługi gastronomiczne. Tworzył pewnego rodzaju aurę luksusu, która wówczas na wielu osobach mogła robić spore wrażenie. A był to wtedy luksus reglamentowany, dostępny dla nielicznych - mówił Interii Michał Wiśniewski, kierownik ośrodka edukacji w Międzynarodowym Centrum Kultury, członek fundacji Instytut Architektury.
Perła PRL-u na podsłuchu
Wiśniewski zwracał również uwagę na wyjątkową architekturę obiektu.
- Hotel Cracovia jest modelowym przykładem wprowadzenia nowych trendów do polskiej architektury. Mamy wielkie przeszklenia w obu elewacjach i parterze. Po zmierzchu budynek był wielkim lampionem w przestrzeni miasta. Do tego towarzyszyła mu bryła kina Kijów, która jest przestrzenną rzeźbą uzupełnioną o dwie fantastyczne mozaiki - jedną w środku, drugą od zachodniej strony na zewnątrz. Pod wieloma względami to budynek nasączony wysokiej jakości sztuką swojego czasu, sztuką modernistyczną, abstrakcyjną. Mamy tutaj pewnego rodzaju spójną kompozycję urbanistyczno-architektoniczną oraz artystyczną - wyjaśniał na łamach Interii.
Z jednej strony blask, luksus i wyjątkowa architektura, z drugiej - ciemniejsza strona epoki PRL-u. W tamtych czasach Cracovia była "hotelem na podsłuchu" - mikrofony umieszczano w podłodze czy ścianach.
- W IPN - ie mamy wiele metrów bieżących dokumentów pochodzących z hotelu Cracovia z podsłuchu, który był zamontowany w wielu pomieszczeniach. Były pokoje, gdzie kierowano gości będących pod nadzorem. Były to różne osoby. Na przykład specjaliści - inżynierowie, którzy przyjeżdżali do Krakowa w związku z rozwojem kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Takie osoby z Zachodu były zapraszane do Krakowa i z reguły już od lotniska podążał za nimi ogon. Często było w to zaangażowanych wiele osób i samochodów, aby takiego "delikwenta" śledzić i obserwować przez cały czas pobytu w Krakowie - opowiadał Michał Wiśniewski.
Więcej o historii hotelu przeczytacie w artykule: Kipiał luksusem. Hotel Cracovia. Perła PRL-u, która działała jak magnes
***