Reklama

Reklama

Konkurs Chopinowski trwa w najlepsze. Ilu Polaków walczy dalej o zwycięstwo?

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina skupia na sobie uwagę fanów muzyki klasycznej już od tygodnia. W czwartkowy wieczór opublikowano listę uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu tego wielkiego wydarzenia. Ilu Polaków dalej powalczy o prestiżową nagrodę?

Od 2 października w Filharmonii Narodowej odbywa się prawdziwe Święto Muzyki. Wszystko za sprawą XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego, która z powodu pandemii została przeniesiona na ten rok.

Krótka historia Konkursu Chopinowskiego

Konkurs Chopinowski jest jednym z najstarszych i najważniejszych wydarzeń w świecie pianistycznym. Odbywa się on od 1927 roku, gdy zainicjował go prof. Jerzy Żurawlew. Pierwotnym zamysłem stworzenia Konkursu była próba podjęcia dyskusji na temat tego, jak grać muzykę Chopina, która wówczas była niezrozumiana i niejasna, a wątpliwości dotyczące tego, jak wykonywać jego utwory były ogromne. Przeszkodą do organizacji tego wydarzenia był jednak brak zainteresowania władzy sztuką. Patronowania Konkursu podjął się jednak Ignacy Mościcki, a gwarancję finansowania go zapewnił Henryk Rewkiewicz.

Pierwsze trzy edycje odbywały się niezmiennie co pięć lat, jednak II wojna światowa wstrzymała kolejne edycje. Pierwsza, powojenna edycja odbyła się w 1949 roku, następna w 1955 roku i od tego momentu wszystkie edycje odbywały się znów co pięć lat, aż do zeszłego roku, gdy z powodu pandemii trzeba było przesunąć Konkurs. 

Laureaci każdej edycji dzięki wygranej stają się znani w całym środowisku muzyki klasycznej i nie tylko. Wszyscy pamiętamy spektakularne zwycięstwo Rafała Blechacza w 2005 roku, który do tej pory jeździ po całym świecie grając koncerty w najlepszych salach koncertowych.

Reklama

Po pierwszym etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego

Tegoroczna edycja Konkursu Chopinowskiego rozpoczęła się 2 października i potrwa do 23 października, czyli do momentu, gdy poznamy zwycięzców. W czwartkowy wieczór emocje sięgnęły zenitu, bowiem właśnie wtedy ogłoszono nazwiska uczestników, którzy w dalej będą walczyć w chopinowskich zmaganiach. 

- Trzeba było podjąć bardzo wiele trudnych decyzji. Na pewno ten moment będzie dla prawie połowy uczestników szczęśliwym momentem, dla drugiej smutniejszym. Ale chcę zapewnić, że dla mnie to też nie jest szczęśliwy moment, bo poziom konkursu jest tak wysoki, że z prawdziwym żalem trzeba było się pożegnać z dużą ilością świetnych pianistów - powiedziała Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca Jury XVIII Konkursu Chopinowskiego przed ogłoszeniem nazwisk uczestników, którzy przeszli do kolejnego etapu.

Do drugiego etapu wyłoniono 45 pianistów z całego świata, w tym dziewięciu przedstawicieli z Polski. Nasz kraj w dalszym przebiegu Konkursu reprezentują: Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Viet Trung Nguyen, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek oraz Andrzej Wierciński.

We wtorkowy wieczór poznamy nazwiska tych, którzy będą walczyli w ćwierćfinale. Co ważne, zmagania pianistów można śledzić nie tylko na żywo w Filharmonii Narodowej, lecz również na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

A Wy obserwujecie XVIII Konkurs Chopinowski?


Czytaj również:

Eva Gevorgyan zachwyca nie tylko swoją grą

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: konkurs chopinowski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy