Reklama

Reklama

Nowoczesna monarchini i ikona stylu. Królowa Letycja świętuje 50. urodziny

Była rozwódką, skandalistką i znienawidzoną przez Hiszpanów dziennikarką. Przed ślubem pisano, że jej jedyną zaletą jest fakt, iż ma… hiszpańską krew. Z czasem królowa Letycja zyskała sympatię poddanych. Dziś określa się ją mianem nowoczesnej monarchini i ikony stylu. Z tego też powodu nieraz "rywalizowała" z Kate Middleton o miano najbardziej stylowej damy dworu na świecie. Dziś hiszpańska królowa kończy 50 lat.

Nie była szlachetnie urodzona, a wychodząc za hiszpańskiego następcę tronu miała już na swoim koncie jedno nieudane małżeństwo. Na przestrzeni lat nie ominęły jej mniejsze i większe skandale, o których chętnie rozpisywała się prasa. Przyszłą monarchinię podejrzewano o anoreksję, krytykowano za odważne zabieranie głosu oraz wyniosłą i chłodną postawę.

Letizię Ortiz nazywano jedną z najbardziej znienawidzonych kobiet w Hiszpanii. Wkrótce dziennikarka stała się prawdziwą i cenioną królową, bez której dzisiaj Hiszpanie nie wyobrażają sobie istnienia monarchii.

Reklama

Zobacz również: Styl Elżbiety II. Dlaczego królowa nosiła kolorowe kreacje i broszki?

Letizia Ortiz Rocasolano: od dziennikarki do królowej Hiszpanii

Letizia Ortiz Rocasolano urodziła się w 1972 roku w Oviedo jako córka pielęgniarki oraz dziennikarza. Zawód ojca wpłynął na to, jaką ścieżkę kariery zapragnęła obrać młoda Letizia. Studia dziennikarskie ukończyła w Madrycie, a tuż po odebraniu dyplomu rozpoczęła pracę w programie newsowym "Teledario". Jako prowadząca prezentowała w nim wydarzenia z Hiszpanii oraz ze świata.

Plotki głoszą, że książę Filip miał zobaczyć po raz pierwszy przyszłą żonę właśnie na ekranie telewizora. Wkrótce jednak Letycja wyszła za mąż za starszego od siebie o 10 lat profesora literatury Alonsa Guerrero y Péreza. Co więcej, stale pracowała na opinię niezależnej, lekko zdystansowanej i zimnej profesjonalistki.

"Delikatna, zniewalająca, silna i zdecydowana": królewskie zaręczyny

Po kilku latach małżeństwa Letizia Ortiz i Alonso Guerrero y Péreza zdecydowali o zakończeniu związku. Jak podali, oficjalnym powodem rozwodu było "niedopasowanie godzin pracy". Dziennikarka coraz częściej podróżowała służbowo. Zdecydowanie więcej czasu spędzała za granicami Hiszpanii. Była między innymi korespondentką w Stanach Zjednoczonych podczas wyborów prezydenckich w 2000 roku. Relacjonowała również wojnę w Iraku.

Czytaj także: Stylizacje księżnej Kate i królowej Letycji. Która ładniejsza? 

W 2002 roku u wybrzeży Galicji rozbił się tankowiec, czego efektem była katastrofa ekologiczna. Na miejsce wysłano Letycję. W tym samym czasie w to samo miejsce, celem oszacowania strat, oddelegowano księcia Filipa. Następca tronu, widząc dziennikarkę, miał zaniemówić.

Wkrótce znajomi księcia i dziennikarki pomogli zaaranżować ich pierwsze spotkanie. Co ciekawe, związek nowej pary przez półtora roku pozostawał tajemnicą. Letycja i książę Filip mieli przez ten czas możliwość lepszego poznania się bez kamer i paparazzi. Co więcej, wiążący się do tej pory z nieodpowiednimi kobietami Filip miał postawić swojemu ojcu ultimatum - albo ten zaakceptuje nową wybrankę, albo on rezygnuje z korony, odchodząc jednocześnie z rodziny królewskiej. Juan Carlos przystał na tę propozycję.

6 listopada 2003 roku oficjalnie poinformowano o zaręczynach pary. Poddani nie ukrywali zaskoczenia. Książę spotykał się bowiem z rozwódką, która była "przedstawicielką ludu". Media przedstawiały przyszłą księżną jako zimną karierowiczkę. Mówiono również, że choruje na anoreksję.

Zobacz również: Królowa Elżbieta II i książę Filip - 73 lata trudnej miłości

Królowa Letycja: najlepiej ubrana arystokratka w Europie?

22 maja 2004 roku Letycja i książę Filip stanęli na ślubnym kobiercu. Rok po ślubie małżeństwo powitało na świecie pierwszą córkę, księżniczkę Eleonorę. Te wydarzenia wpłynęły na stopniowe ocieplanie się wizerunku księżnej.

Co więcej, Hiszpanki szybko pokochały styl Letycji, doceniając, że podczas oficjalnych wyjść często stawia na stroje z sieciówek. Prawdziwy przełom miał miejsce w 2007 roku. Wówczas wszystkie oczy skierowane były na księżną.

Był to niezwykle smutny czas. Siostra księżnej, Erika, chorująca na anoreksję i głęboką depresję świadomie przedawkowała leki, popełniając samobójstwo. Letycja, w zaawansowanej ciąży, na pogrzebie siostry nie kryła łez. Rozpacz po śmierci najbliżej osoby jeszcze mocniej zbliżyła ją do poddanych. Rok 2007 zakończył się narodzinami drugiej córki, Sofii.

W czerwcu 2014 roku król Juan Carlos podjął decyzję o abdykacji. Na tron wstąpił wówczas jego syn, książę Filip. Księżna Letycja została królową Hiszpanii.

Zobacz również: Małgorzata Rozenek cała w różu. Podobną stylizację nosiła już Katarzyna Cichopek

Ikona stylu, którą uwielbiają poddani

Hiszpanie szybko docenili nowego króla i królową. Spodobała im się między innymi skromność oraz prawość królewskiej pary. Obydwoje niezwykle dbają, by prowadzić w miarę normalne życie. Często chodzą z córkami do kina, na zakupy czy koncerty.

Nowa królowa Hiszpanii zyskała w oczach poddanych między innymi za sprawą swojego stylu. Letycja uwielbia kreacje od projektantów - Hugo Bossa czy Felipe Varela. Co ciekawe, często łączy luksusową modę z ubraniami z Zary, pokazując w ten sposób, że niczym nie różni się od poddanych. Królowa Letycja stawia na klasyczne stroje, zawsze zgodne z najgorętszymi trendami.

Co więcej, królowa Letycja nie farbuje włosów, chętnie pokazując siwe pasma. To kolejny fakt, który mocno doceniają Hiszpanki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Letizia | królowa hiszpańska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy