Reklama

Tajny list królowej Elżbiety II. Zostanie otwarty za 63 lata

Przed laty królowa Elżbieta II napisała tajny list, który został ukryty w skarbcu w Australii. Brytyjska monarchini skierowała go do mieszkańców Sydney. W najbliższym czasie nie poznamy jednak jego treści, bo może zostać otwarty dopiero za 63 lata.

Tajny list królowej Elżbiety jest przechowywany w jednym z historycznych budynków Queen Victoria Building. Królowa Elżbieta II napisała go w listopadzie 1986 roku w trakcie wizyty w Australii. Jaka jest jego treść? Tego w najbliższym czasie się nie dowiemy. Treści tajnego listu nie zna nawet osobisty personel królowej.

Zobacz również: Incydent na trasie konduktu żałobnego z trumną Elżbiety II. 22-latek zatrzymany

Reklama

Tajny list królowej Elżbiety II

Monarchini pozostawiła jedynie informację, że może zostać otwarty w 2085 roku, czyli dokładnie za 63 lata. "LADbible" informuje, że ujawniona została wyłącznie notatka, którą królowa Elżbieta II skierowała do burmistrza Sydney.

- Pozdrowienia. W dogodnym dniu - do wyboru - w roku 2085 n.e. proszę otworzyć tę kopertę i przekazać mieszkańcom Sydney moje przesłanie - przekazała królowa Elżbieta II.

Warto pamiętać, że królowa Elżbieta II była głową wielu państw, nie tylko Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

Za głowę Wspólnoty Narodów uznawały ją również m.in. Australia, Nowa Zelandia, Jamajka, Bahamy, Kanada, Nowa Zelandia czy Grenada.

Po śmierci królowej monarchia brytyjska nadal reprezentuje Australię - generalny gubernator kraju Dave Hurleu jest przedstawicielem króla Karola. W 1999 roku odbyło się referendum, w trakcie którego mieszkańcy Australii mieli zdecydować, czy nadal chcą, aby królowa Elżbieta II była głową ich państwa. 54 proc. Australijczyków stwierdziło, że królowa powinna nadal pełnić tę funkcję.

Królowa Elżbieta II odwiedziła Australię 16 razy. Pierwsza z wizyt miała miejsce w 1954 roku.

Zobacz również: Styl królowej Elżbiety II. Dlaczego nosiła kolorowe kreacje i broszki?

Australia oddaje hołd królowej

Po śmierci królowej przywódcy krajów Wspólnoty Narodów, w tym Australii, złożyli kondolencje brytyjskiej rodzinie królewskiej i oddali hołd zmarłej monarchini.

- Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II dobiegło końca historyczne panowanie i długie życie poświęcone obowiązkom, rodzinie, wierze i służbie - napisał w oświadczeniu premier Australii Anthony Albanese. - Serca mieszkańców Australii kierują się w stronę mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy dzisiaj rozpaczają, wiedząc, że stracili część, tego, co czyniło ich naród całością.

Premier przytoczył również znany cytat królowej: - Pocieszenie możemy znaleźć w słowach Jej Królewskiej Mości: "Smutek jest ceną, jaką płacimy za miłość".

Władze Australii postanowiły również oddać hołd królowej poprzez oświetlenie ważnych budynków, w tym gmachu słynnej opery w Sydney.

- W całej Australii pomniki i budynki zostały oświetlone, aby upamiętnić Jej Królewską Mość Elżbietę II. Odbijają światło, które ona przyniosła tak wielu - napisał na Twitterze premier Australii.

Zobacz również: Jak Brytyjczycy przeżywają śmierć królowej Elżbiety II? "Wykupują pamiątki z jej podobizną"

Zmarła królowa Elżbieta II. Miała 96 lat

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w Balmoral. Smutną wiadomość ogłosił rzecznik prasowy Pałacu Buckingham. Monarchini odeszła w wieku 96 lat. Sprawowała rządy od 6 lutego 1952 roku, a więc przez 70 lat. Była najdłużej panującym monarchą na świecie, a na tronie zasiadła w wieku 26 lat.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy