Uważaj na te „czułe” gesty. Właśnie w taki sposób manipuluje tobą narcyz
Jesteś w nowym związku i wszystko wydaje się idealne, a mężczyzna nie dość, że zawsze ma dla ciebie czas, to jeszcze za każdym razem obsypuje cię komplementami i prezentami? Chociaż może wydawać się to sen na jawie, musisz poważnie przeanalizować, czy aby nie są to sygnały mówiące o tym, że nie spotykasz się z księciem z bajki, a toksycznym narcyzem.
Spis treści:
Narcyz to wyjątkowo trudny partner, z którym ciężko zbudować bliską i równą relację. Uważa się za wyjątkową osobę i stosuje podwójne standardy, pozwalając sobie na więcej niż innym. Taki toksyczny związek odbiera radość życia i podkopuje naszą pewność siebie, często prowadząc do podważania własnych odczuć i emocji. W tego rodzaju relacjach często występuje przemoc psychiczna, która może towarzyszyć nam przez wiele lat, a czasem nawet przez całe życie.
Czym mami cię narcyz?
Zanim jednak dojdzie do tego, że narcyz pokazuje swoja prawdziwą naturę, zachowuje się niczym mężczyzna idealny, który praktycznie nie ma żadnych wad. W końcu, kiedy poznajemy kogoś nowego, uczucie ekscytacji bywa niesamowite, a codziennym chwilom towarzyszą przede wszystkim rozanielenie i uczucie motyli w brzuchu.
Jednak to, co na pierwszy rzut oka wydaje się wielką miłością i idealnym związkiem, jest tak naprawdę zaplanowanym działaniem, które ma na celu przyciągnięcie i uzależnienie od siebie, wciągnięcie w toksyczną relację, która obniży poczucie twojej własnej wartości i omami cię tak bardzo, że nie będziesz w stanie się z niej wyplątać.
Oto oznaki, że mogłaś wpaść w sidła narcyza.
Bombardowanie miłością (love bombing)
Narcyz często rozpoczyna relacje od idealizacji swojej partnerki. Na początku znajomości czujesz się więc wyjątkowa, doceniana i potrzebna. Z czasem jednak zaczynasz czuć, że twój partner ci umniejsza oraz krytykuje nawet najmniejsze błędy i wady. W ten sposób manipuluje tobą, przekonując, że nie jesteś wyjątkową osobą i gdyby on się tobą nie zainteresował, to zapewne byłabyś sama i nieszczęśliwa. Ta technika sprawia również, że stajesz się zdezorientowana i niepewna swojej własnej wartości, przez co tkwisz przy boku narcyza.
Gaslighting
Gaslighting to subtelna, ale bardzo skuteczna technika manipulacyjna, która polega na podważaniu twoich słów na temat tego, że jakaś sytuacja miała miejsce. Narcyz może więc zaprzeczać, że coś takiego jak wasza rozmowa czy jego konkretne zachowanie się wydarzyło, a nawet zniekształcać fakty lub kłamać w taki sposób, abyś zaczęła wątpić w swoje zmysły i zdrowy rozsądek. Możesz również często czuć się zdezorientowana i wmawiać sobie, że to jednak rzeczywiście ty zachowujesz się nieodpowiednio. Będziesz również ciągle przepraszać partnera oraz nie kwestionować jego słów czy czynów.
Projekcja
Projekcja to kolejna technika, którą narcyz będzie wykorzystywał do tego, żebyś tkwiła z nim w relacji. Polega ona na tym, że mężczyzna swoje negatywne cechy, zachowania lub intencje przypisuje innej osobie. Tą osobą będziesz najczęściej ty i z ust swojego partnera możesz słyszeć, że jesteś niewierna, masz wobec niego nieczyste intencje czy chcesz go jedynie w jakiś sposób wykorzystać, a później porzucić. Kiedy ty zaczniesz zastanawiać się nad swoim postępowaniem i analizować to, czy przypadkiem nie dałaś swojemu partnerowi znaków, żeby rzeczywiście mógł posądzić cię o nieczyste zagrania, on będzie mógł uniknąć odpowiedzialności za swoje działania i skierować negatywne emocje na ciebie.
Trójkąt dramatyczny
Narcyz bardzo często stosuje również tzw. trójkąt dramatyczny, który składa się z trzech ról: ofiary, prześladowcy i wybawcy. Narcyz, z którym weszłaś w relację, może więc manipulować tobą, wprowadzając siebie w różne role, aby wzbudzić w tobie - w zależności od tego, czego potrzebuje w danej sytuacji - poczucie winy, litości lub złości. Taka dynamika pozwala mu kontrolować sytuację między wami w zależności od tego, czy sprawy idą po jego myśli oraz żeby jeszcze bardziej uzależnić cię od siebie, stając się twoim wybawcom w trudnych (zaaranżowanych przez niego) sytuacjach lub obwiniając cię o poczucie bycia przez ciebie ranionym i niekochanym.
Silent treatment (ciche traktowanie)
Ciche traktowanie to z kolei technika, która polega na ignorowaniu lub odmawianiu komunikacji z drugą osobą, a podczas relacji romantycznej chodzi oczywiście o ciebie i twojego partnera. Narcyz może przestać nagle z tobą rozmawiać i nie podać przyczyny, dlaczego to zrobił, a co ważniejsze - co takiego zrobiłaś ty, że postanowił "ukarać cię milczeniem". Takie zachowanie prowadzi do poczucia odrzucenia i niepewności, przez co za wszelką cenę starasz się odzyskać względy partnera, co daje mu poczucie kontroli i władzy.
Jak radzić sobie z manipulacją narcyza?
Nie musisz jednak godzić się na to, żeby być w związku z narcyzem. Choć początkowo ta znajomość może wydawać się idealna, z czasem może przestać taka być, a ty masz prawo nie zgodzić się na jej obecny wygląd. Oto co możesz zrobić, jeśli czujesz, że dałaś się omamić narcyzowi.
- Świadomość - pierwszym krokiem jest rozpoznanie technik manipulacyjnych i zrozumienie, że są one stosowane celowo przez twojego partnera.
- Granice - ustalanie i konsekwentne utrzymywanie twoich granic jest kluczowe. Nie pozwól narcyzowi na ich przekraczanie i nie reaguj na próby manipulacji.
- Wsparcie - szukaj wsparcia u zaufanych osób - przyjaciół, rodziny lub terapeuty, którzy mogą pomóc ci zachować perspektywę i wzmocnić twoje poczucie własnej wartości.
- Samopomoc - pracuj nad wzmacnianiem swojej pewności siebie i niezależności emocjonalnej. Narcyzi często wybierają osoby o niskiej samoocenie, dlatego ważne jest, aby budować zdrową samoocenę.
- Zakończenie relacji - w ekstremalnych przypadkach, gdy manipulacja narcyza staje się nie do zniesienia, rozważ zakończenie relacji. To może być trudne, ale często jest najlepszym rozwiązaniem dla twojego zdrowia psychicznego i emocjonalnego.
Narcyzi mogą być bardzo trudni do rozpoznania i radzenia sobie z nimi, ale zrozumienie ich trików manipulacyjnych i zastosowanie odpowiednich strategii może pomóc ci zachować zdrowe i satysfakcjonujące relacje.