Zajrzą tam, gdzie na co dzień nie mogą. W kolejkach ustawią się tłumy
Tajemnicza, pełna uroku i przyciągająca tłumy. Taka jest właśnie Noc Muzeów w Polsce. Wydarzenie zbliża się wielkimi krokami – tylko tej jednej nocy w muzeach i innych instytucjach można za darmo zobaczyć unikatowe zabytki, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających czy zajrzeć do miejsc na co dzień zamkniętych.
Noc Muzeów to bez wątpienia jedna z najbardziej popularnych kulturalnych imprez w Polsce. Tej jednej nocy muzea, galerie sztuki i inne instytucje kultury otwierają swoje podwoje dla zwiedzających za darmo lub za symboliczną opłatą.
Spis treści:
Noc Muzeów zaczęła się w Berlinie
Nocne zwiedzanie bez wątpienia ma swój urok - każda edycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Historia Nocy Muzeów sięga 1997 roku - w Berlinie miała wówczas miejsce pierwsza odsłona wydarzenia. Okazała się tak dużym sukcesem, że w ślad za stolicą Niemiec ruszył Paryż i Amsterdam, które zorganizowały własne wydarzenia. Obecnie Noc Muzeów gości każdego roku w ponad 120 miastach Europy.
Zobacz również: Gdzie w Polsce może zatrząść się ziemia? Oto zagrożone tereny
Pierwsza Noc Muzeów w Polsce
W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku i została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Później do wydarzenia dołączyły Kraków i Warszawa. Od tego czasu Noc Muzeów tylko raz nie odbyła się w tradycyjnej formie - w 2020 roku wydarzenie zostało odwołane przez pandemię koronawirusa. Muzea i inne placówki kulturalne przeniosły swoje działania do sieci - i zaczęły zapraszać widzów na wirtualne wycieczki.
Zobacz również: Kochanka Napolena, którą znamy jako perfumy
Noc Muzeów - kiedy się odbędzie?
Noc Muzeów 2022 w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Chociaż wydarzenie odbędzie się 14 maja, to wielkie zwiedzanie można urządzić sobie już wcześniejszej nocy. Jakie miasto jako pierwsze zaprosi na nocne zwiedzanie? Zgodnie z tradycją będzie to Kraków.
Większość placówek w Polsce będzie działać w godzinach 18:00 - 03:00. W niektórych obowiązują wcześniejsze zapisy na zwiedzanie wystaw i niedostępnych miejsc czy udział w warsztatach.
Poniżej prezentujemy kilka miast i wybrane muzea, które warto odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Już teraz warto zaplanować wielkie nocne zwiedzanie!
Kraków. Królewskie zwiedzanie
Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się 13 maja. Na liście "must see" z pewnością znajduje się Zamek Królewski na Wawelu, gdzie za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić prywatne apartamenty królewskie, eksponowany będzie również miecz hetmana Sahajdacznego. Sporo będzie się działo w Muzeum Narodowym w Krakowie - warto zajrzeć m.in. do Muzeum Czartoryskich, gdzie odbędzie się pokaz zrekonstruowanej sukni Cecylii Gallerani - słynnej "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. W swoje progi zaprasza również Muzeum Archeologiczne, gdzie będzie można zobaczyć m.in. kolekcję zabytków ze starożytnego Egiptu. Do listy warto dodać również Podziemia Rynku Głównego.
Noc Muzeów w Warszawie. W zamku i na tarasie
Noc Muzeów to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w Warszawie. Jak co roku sporym zainteresowaniem będą się cieszyły m.in. propozycje Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego, Muzeum Polin czy Muzeum Powstania Warszawskiego. W Muzeum Narodowym czeka m.in. kolekcja sztuki starożytnej z zabytkami starożytnego Egiptu, w Galerii Faras malowidła uratowane ze starożytnego kościoła, który obecnie znajduje się pod wodami Jeziora Nasera. W Łazienkach Królewskich będzie można przejść się po oświetlonych ogrodach. Warto również też zajrzeć do Pałacu Kultury i Nauki - miasto zaprasza mieszkańców pod odbiór darmowych wejściówek na taras widokowy.
Noc Muzeów we Wrocławiu
Noc Muzeów zawita również do stolicy Dolnego Śląska. W tym roku warto zajrzeć do instytucji takich jak Archiwum Państwowe, Ogród Botaniczny, który zaprosi widzów na wieczorny spacer z pochodniami, budynku NOT-u, w którym będzie można zobaczyć zabytkowe wnętrza, Odra Centrum czy Visitor Centre przy Hali Stulecia z interaktywną wystawą o historii tego miejsca. Na zwiedzających czeka również Hydropolis, czyli jedyne w Polsce muzeum poświęcone wodzie. Eksperci zabiorą zwiedzających w podróż po oceanicznych głębinach i opowiedzą o podwodnych stworzeniach.
Noc Muzeów w Katowicach. Zajrzyj tam, gdzie na co dzień nie możesz wejść
A teraz przenosimy się do Katowic. Muzeum Śląskie, które powstało na terenie dawnej kopalni Katowice, zaprasza do zwiedzania wszystkich stałych wystaw i zajrzenia tam, gdzie na co dzień wejść nie można. W kościele pw. św. Michała Archanioła zaplanowano wielkie zwiedzanie historycznych wnętrz, w tym wieży spadochronowej. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na zwiedzanie kopalni i koncert Miuosha, a Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie - na nową, tajemniczą odsłonę "Horroru w Skansenie".
Noc Muzeów w polskich miastach
W Noc Muzeów zaangażowane są również inne polskie miasta, dlatego nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie przygotowały. Jeśli będziemy w Poznaniu, warto zajrzeć do Rogalowego Muzeum. To okazja, by na żywo zobaczyć jak powstają słynne rogale świętomarcińskie, a na koniec sprawdzić jak smakują.
W Rzeszowie nie sposób ominąć Muzeum Dobranocek, gdzie zostanie otwarta wystawa "Kubuś Puchatek i Przyjaciele". Oprócz tego placówka zaprasza na "dobranockowe bingo". W Łodzi na zwiedzanie warto wybrać się do Muzeum Kinematografii czy do Muzeum Fabryki, gdzie zostanie zaprezentowana księga wzorów, która do tej pory była ukrywana w magazynach.
Sporo będzie się działo również w Gdańsku. GDAŃSK - Muzeum Archeologiczne zaprasza na nocne zwiedzanie piwnicy romańskiej w podziemiach dawnego klasztoru dominikanów. Z kolei w Spichlerzy "Błękitny baranek będzie czekać realistycznie odtworzona średniowieczna uliczka, w której odbędą się inscenizacje z dawnego życia mieszkańców.
***
Zobacz również: