Mobilizacja kręgosłupa

Jak ćwiczyć kręgosłup, aby był mocny i zdrowy?

1. Ukłon japoński

Pozycja wyjściowa: przyjmujemy pozycję na czworakach. Ręce przesuwamy do przodu – tak aby znajdowały się przed ciałem.

Ćwiczenie: nie odrywając ani nie przesuwając dłoni, staramy się usiąść na piętach, pozostawiając ręce jak najdalej przed sobą. Wytrzymujemy w tej pozycji przynajmniej 30 sekund. Ćwiczenie to najlepiej wykonywać po przebudzeniu lub przed snem.


2. Skręty talii

Pozycja wyjściowa: siadamy z nogami wyprostowanymi z przodu, stopy blisko siebie, palce przyciągnięte do siebie. Ręce wyciągamy do przodu do wysokości barków, splecione dłonie.

Ćwiczenie: spokojnie opuszczamy wyprostowane ręce w dół i do przodu, bardzo powoli, starając się aby brzuch był jak najbliżej ud, a plecy naturalnie zaokrąglone. Następnie skręcamy tułów wraz z głową, raz w jedną, raz w drugą stronę.


3. Koci grzbiet

Pozycja wyjściowa: przyjmujemy pozycję na czworakach, kolana w linii bioder, dłonie w linii barków.

Ćwiczenie: powoli opuszczamy głowę i jednocześnie stopniowo „segment po segmencie”, wypychamy kręgosłup ku górze. Wytrzymujemy w tej pozycji 10 sekund i wracamy do pozycji wyjściowej. Jest to tzw. koci grzbiet. Ćwiczenie powtórzmy 10 razy.


4. Końskie siodło

Pozycja wyjściowa: klękamy na czworakach, kolana idealnie w linii bioder, dłonie w linii barków, głowa w przedłużeniu tułowia.

Ćwiczenie: powoli podnosimy głowę i jednocześnie stopniowo „segment po segmencie”, wciskamy kręgosłup ku ziemi. Wytrzymujemy tę pozycję 10 sekund.


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy