Reklama

Azerbejdżan: Egzotyczne Zakaukazie otwiera się na Polaków

Choć geograficznie Azerbejdżan leży w Azji, od niedawna stara się budować wizerunek kraju iście europejskiego. Polscy turyści od zeszłego roku mogą udać się do stolicy kraju, Baku, bezpośrednim lotem, co stanowi nie lada ułatwienie dla tych, którzy chcieliby zwiedzić tę wciąż nieco egzotyczną krainę. Co zobaczyć w Azerbejdżanie? I kiedy najlepiej się tam udać?

Latem 2022 Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie pomiędzy Warszawą a Baku, stolicą Azerbejdżanu. Azerowie już od kilku lat promują na rynku europejskim swój kraj jako kierunek turystycznych wyjazdów. Od niedawna zainteresowali się także polskimi klientami.

Azerbejdżan - nietypowy kierunek popularniejszy wśród Polaków

Polacy lubią nietypowe kierunki i kraje, o czym świadczy chociażby ogromna popularność sąsiada Azerbejdżanu, Gruzji. Jeszcze przed pandemią prezes Azerskiej Izby Turystycznej Florian Sengstschmid mówił w rozmowie z polską agencją informacyjną Newseria Biznes:- Od stycznia do końca października (2019 - przyp. red.) 

Reklama

Azerbejdżan odwiedziło 6,1 tysiąca turystów z Polski. Nie jest to zbyt imponujący wynik, biorąc pod uwagę potencjał polskiego rynku, choć wciąż jest to o 30 procent więcej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Mamy zatem pozytywne sygnały, że rośnie zainteresowanie naszym krajem.

Tuż po zniesieniu pandemicznych restrykcji AIT znowu ruszyło z kampanią promocyjną w Polsce, tym razem reklamując Azerbejdżan jako najciekawszy postpandemiczny kierunek wakacyjny. 

- Myślę, że Azerbejdżan, ze wschodnimi korzeniami i zachodnim spojrzeniem, pachnący orientem, a jednocześnie nowoczesny i bardzo europejski, z cudami natury, które oferuje tylko Zakaukazie i skarbami wielowiekowej kultury, może być prawdziwym odkryciem turystycznym nowej "normalności", którą zastaniemy po wygaśnięciu epidemii - komentował Sengstschmid już w 2022 w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. Rok po otwarciu bezpośredniego połączenia do Baku, widać, że zainteresowanie Azerbejdżanem faktycznie rośnie.

Czytaj więcej: Gruzja piękna, ale surowa. Na co uważać w krainie czaczy i wina?

Azerbejdżan: co zobaczyć, co zwiedzić?

Atrakcją numer jeden Azerbejdżanu jest oczywiście jego stolica i największy ośrodek życia, Baku. Miasto to słynie ze swojej różnorodności, otwarcia i bogactwa kulturowego. 

Baku oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak zabytkowa starówka, zwana Icheri Sheher, która została wpisana na listę UNESCO, z basztą Dziewiczą czy słynnym pałacem Szachów. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w stolicy jest Bulwar Nadmorski, ciągnący się wzdłuż nabrzeża Morza Kaspijskiego, będący popularnym miejscem spacerowym dla mieszkańców i turystów.

Azerska stolica słynie również z bogatej kultury i sztuki. W mieście znajduje się wiele muzeów, galerii sztuki i teatrów, gdzie obejrzeć można wystawy i przedstawienia związane z historią i kulturą Azerbejdżanu. Szczególnie polecanym miejscem jest Narodowe Muzeum Sztuki z imponującymi dorobkiem azerskiej kultury. 

Poza Baku wartymi uwagi miejscami są:

  • Park Narodowy Gobustan - najpiękniejszy park w kraju, gdzie znajduje się jedna z największych na świecie galerii rysunków naskalnych, pochodząca z epoki kamienia łupanego.
  • Historyczne miasto Szeki z Pałacem Królów - wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z z jednym z najważniejszych zabytków kraju.
  • Yanar Dag - płonąca od ponad 70 lat skała. Sam jej widok nie jest zbyt imponujący, przez co wielu turystów jest nią zawiedzionych. Ciekawy jest sam nieustannie żywy płomień, zasilany z podziemnych złóż gazu.
  • Xinaliq - ukryta wysoko w górach kaukaskich osada, przez wieki odcięta od reszty świata. Lokalna społeczność wykształciła swoją kulturę, a nawet język, niezrozumiały dla reszty Azerów. 
  • Plaża Nardaran - położona niedaleko Baku plaża z mnóstwem atrakcji turystycznych i bogatą bazą hotelową.
  • Zatoka w okolicy miasta Lenkoran - To malownicza zatoka na Morzu Kaspijskim, znana z pięknych plaż i wybrzeża.

Azerbejdżan - kiedy jechać?

Azerbejdżan leży na obszarze o zmiennej topografii i klimacie, w związku z czym warunki pogodowe mogą się różnić w zależności od regionu kraju. 

Dobrym czasem na wyprawę do Azerbejdżanu jest maj i czerwiec. Dni są już dłuższe, aniżeli wczesną wiosną, a słońce świeci przez większą część dnia. Deszczu jest wtedy zazwyczaj niewiele, choć warto pamiętać, że w górach pogoda może być nieco bardziej kapryśna i zmieniać się szybciej.

Czytaj więcej: Nowy kierunek z Polski z komplikacjami. Czy warto lecieć do Armenii?

W lipcu i sierpniu w Azerbejdżanie jest gorąco i sucho. Średnie temperatury wahają się wówczas między 26 a 32 stopnie Celsjusza, ale w ciągu dnia temperatura może sięgnąć nawet 40 stopni Celsjusza. W tych miesiącach występuje także niewielka ilość opadów.

We wrześniu i październiku temperatura zaczyna powoli spadać. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą wówczas między 20 a 25 stopni Celsjusza, ale wieczory i noce mogą być już chłodniejsze, z temperaturami spadającymi do 10-15 stopni Celsjusza. W tych miesiącach jest także więcej opadów niż w lipcu i sierpniu. Nadal jednak jest dość ciepło.

Jeśli chcemy uniknąć tłumów, warto rozważyć wizytę w Azerbejdżanie poza sezonem turystycznym, czyli w okresie od listopada do kwietnia. W tym okresie temperatury są niższe, ale znośne. Krajobrazy są równie piękne, zwłaszcza w górach, i można korzystać z nich, nie walcząc jednocześnie z upałem.

Azerbejdżan - wiza

Do Azerbejdżanu wjedziemy tylko z paszportem ważnym na minimum 3 miesiące po planowanej dacie wjazdu do kraju. Polacy muszą mieć także wizę, aby wjechać na teren państwa. W styczniu 2017 roku Azerbejdżan wprowadził dla obywateli Polski usługę wizy elektronicznej. Wizy tego typu wydawane są przez państwową agencję ASAN za pośrednictwem  portalu internetowego www.evisa.gov.az. Korzystając z portalu można wnioskować o wizy jednokrotnego wjazdu, z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni. 

Na stronie należy wypełnić krótki wniosek, dołączyć kopię zeskanowanego paszportu w formacie JPG oraz wnieść opłatę. Wydana w trybie standardowym wiza kosztuje 23 USD, w trybie przyspieszonym (w trzy godziny) - 53 USD. Dokument trzeba wydrukować i mieć przy sobie do końca wyjazdu, jako że możemy zostać poproszeni o jego okazanie także przy powrocie do Polski.

Azerbejdżan - waluta 

Oficjalną walutą Azerbejdżanu jest manat azerski (AZN), który został wprowadzony w 1992 roku. W niektórych sklepach, restauracjach i hotelach w Baku, zwłaszcza w turystycznych miejscach, można płacić również w dolarach amerykańskich lub euro, ale lepiej mieć również ze sobą manaty, aby uniknąć problemów z płatnościami.

Jednostka monetarna dzieli się na 100 gapików. W Azerbejdżanie dostępne są nominały banknotów o wartości 1, 5, 10, 20, 50 i 100 manatów, a także monet o nominałach od 1 gapika do 1 manata. Kurs manata to obecnie około 2,45 złotego. 

Walutę tę ciężko dostać w kantorach stacjonarnych w Polsce, nie ma co także łudzić się, że kantory w Azerbejdżanie przyjmą naszą walutę. Dlatego najlepiej przed wyjazdem zaopatrzyć się w dolary lub euro i wymieniać je na miejscu lub, o ile nasz bank oferuje korzystne kursy i niskie opłaty, wybierać gotówkę bezpośrednio w bankomatach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Azerbejdżan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy