Bałtyk inaczej. Odkryj malowniczą wyspę na Morzu Bałtyckim

Wakacje nad Bałtykiem zwykle kojarzą się z przepełnionymi plażami pełnych głośnych turystów, parawanami zasłaniającymi morze i wszechobecnym tłumem. Wystarczy jednak przekroczyć naszą zachodnią granicę, aby poznać zupełnie inne oblicze tego różnorodnego akwenu.

Rugia to malowniczna wyspa na morzu Bałtyckim
Rugia to malowniczna wyspa na morzu Bałtyckim123RF/PICSEL

To właśnie tam, niespełna 100 kilometrów od Polski znajduje się malownicza wyspa Rugia o rozległych plażach, pięknych krajobrazach i ciekawej historii. Wciąż mało znana przez odwiedzających z naszego kraju może się okazać prawdziwą perełką na turystycznym szlaku i stać się kolejnym dowodem na to, że wyjątkowych miejsc nie trzeba szukać daleko.

"Wydarzenia": Plaża w Świnoujściu uznana za najlepszą na polskim wybrzeżuPolsat News

Wyspa Rugia: Dojazd i informacje praktyczne

Rugia to największa z niemieckich wysp i zarazem szósta największa na całym Bałtyku. Ma ponad 900 kilometrów kwadratowych i leży w sąsiadującym z Polską kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, co czyni ją łatwym kierunkiem dla turystów z naszego kraju. Najprościej dostać się tu samochodem lub pociągiem przez najdłuższy most w Niemczech, z wpisanego na listę UNESCO średniowiecznego miasta Stralsund.

Miasto posiada połączenie kolejowe ze Świnoujściem i Szczecinem, skąd na Rugię można się dostać z dwiema przesiadkami: w Pasewalk i Stralsund właśnie. Pociąg dojeżdża do Sassnitz, jednak wysiadając w Bergen czy Binz, dostaniemy się już niemal wszędzie. Całą trasę można pokonać na dziennym bilecie Deutche Bahn, uprawniającym do nieograniczonej liczby przejazdów w obrębie Meklemburgii Pomorza Przedniego.

Na samej wyspie można skorzystać z linii kolejowych, a także dobrze zorganizowanej sieci autobusowej. Bilety można nabyć na dworcach w Bergen i Stralsund, a także u kierowców autobusów i w niektórych sklepach. Decydując się na podróż własnym samochodem należy pamiętać, że większość parkingów na Rugii jest płatnych. Poza tym drogi są wygodne i dobrze oznakowane.

Rugia: Największe atrakcje wyspy

Rugia to nie tylko plażowanie
Rugia to nie tylko plażowanie123RF/PICSEL

Rugia sprawdzi się zarówno dla tych, którzy szukają dzikiej przyrody i inspirujących krajobrazów, jak i tych, którzy wolą wypoczynek na plaży czy interesujące spotkania z historią. Wyspa jest pełna atrakcji, a w szczególności warto zobaczyć:

1.     Stralsund - Stare Miasto, port i Oceanarium

Stralsund co prawda nie leży na Rugii, ale stanowi jej nieodłączny element. Miasto, przez most łączący stały ląd z wyspą, nazywane jest bramą Rugii i może się poszczycić pięknym Starym Miastem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i wieloma znakomicie zachowanymi zabytkami. Warto też wybrać się do portu, gdzie znajduje się niewielka marina oraz nowoczesne Ozeanum, skupiające się przede wszystkim na florze i faunie Morza Bałtyckiego. To także dobre miejsce, aby spróbować regionalnych specjałów.

2.     Park Narodowy Jasmund - kredowe klify (Königsstuhl) i lasy bukowe

Jasmund to najmniejszy park narodowy Niemiec i zarazem wizytówka Rugii. Porośnięty lasami bukowymi zachwyca przede wszystkim unikalnym dla Bałtyku wybrzeżem - usłanym kredowymi klifami, które można podziwiać ze szlaków i specjalnych punktów widokowych. Najsłynniejsze z nich to Königsstuhl i Victoria-Sicht. Przez kompleks leśny prowadzą także liczne szlaki piesze i rowerowe. Można tu również zwiedzić nowoczesne centrum edukacyjne, by poznać procesy, jakie towarzyszyły powstawaniu tego cudu natury.

3.     Przylądek Arkona

Ten skalisty przylądek w skrajnie północnej części Rugii to jedna z największych atrakcji wyspy i gratka dla miłośników historii Słowian. To tu niegdyś wznosiła się Arkona - potężny gród plemienia Ranów, po którym dziś pozostały jedynie potężne wały. W okolicy znajduje się także latarnia morska oraz dawny bunkier, pełniący funkcję muzeum i rybacka wioska Vitt. Warto zejść na plażę lub przejść wzdłuż urwiska z pięknym widokiem na Bałtyk.

Rugia zachwyca nadmorskim krajobrazem
Rugia zachwyca nadmorskim krajobrazem123RF/PICSEL

4.     Centrum Natury

To kolejne z miejsc, w którym można się przekonać o nieskazitelnej przyrodzie, będącej największym atutem wyspy i podziwiać niesamowite widoki. Znajdują się tu liczne tablice informacyjne i instalacje interaktywne o florze i faunie nadmorskiego lasu i mokradeł, ale bez wątpienia największą atrakcją jest ścieżka w koronach drzew i wieża widokowa, której wysokość sięga aż do 17 metrów nad ziemią. Miejsce przystosowane jest na przyjęcie rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych.

Rugia to spokojniejsze oblicze Bałtyku
Rugia to spokojniejsze oblicze BałtykuDorfmüller/KrögerAgencja FORUM

5.     Kurorty: Sassnitz, Binz, Prora, Sellim, Göhren

Na Rugii nie brakuje także prawdziwie wakacyjnych kurortów. Największe i najbardziej znane z nich to Binz i Sassnitz. Ruch jest tutaj spory, ale warto pospacerować nadmorskim bulwarem oraz pięknym, drewnianym molo. W samych miasteczkach można za to podziwiać Bäderarchitektur, czyli typową dla północnego wybrzeża Niemiec architekturę kurortową.  Fanów historii z pewnością ucieszy także wizyta na łodzi podwodnej U-Boot H.M.S Otus (pełniącej funkcję muzeum).

Nieopodal leży też Prora, która przyciąga turystów nie tylko pięknymi plażami. Wielu zaskakuje ciągnący się przez ponad 4 kilometry wzdłuż morskiego brzegu olbrzymi kompleks mieszkalny. To największy nazistowski ośrodek wypoczynkowy na świecie, który nigdy nie został ukończony. Na piękną plażę i widokowy zachód Słońca warto się także wybrać się do spokojniejszych Sellim lub Göhren.

6.     Najpiękniejsze plaże

Na koniec z pewnością warto odpocząć na tutejszych plażach. Niektóre z nich są szerokie i piaszczyste, ale trzeba też pamiętać, że spora część wybrzeża jest kamienista. Za najpiękniejsze plaże na wyspie uważa się te w: Juliusruh, Glowe, Binz, Sellin, Baabe i Thiessow.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas